سود بانک مانع گسترش تولید است/ اگر قوانین اسلام عملی شود فقر ریشه کن می‌شود

یکی از مراجع تقلید گفت: سودی که بانک‌ها به سرمایه مردم می‌دهند مانع گسترش تولید در کشور است.

برخی بانک‌ها فقط در ظاهر اسلامی هستند/ نظام بانکی به شدت ربوی شده است

یکی از مراجع تقلید، با بیان اینکه نظام بانکی به شدت ربوی شده است، گفت: متأسفانه برخی بانک‌ها فقط در ظاهر اسلامی هستند و به شدت درگیر نظام ربوی شده‌اند.

انتقاد آیت‌الله جوادی‌آملی از سود بانکی

چرا باید کشوری که زمین و منابع طبیعی فراوانی دارد، نیازمند واردات گندم باشد؛ در حالی که ما توان خودکفایی در این محصول را در کشور داریم و حتی زمانی به تولید 14 میلیون تن گندم رسیدیم و شکرگزار بودیم.

بعد از ۳۲ سال هنوز نظام بانکی ما ربوی است

در شرایط فعلی کشور بانک‌ها با خلق پول و تخصیص آن به فعالیت‌های غیرمولد اقتصادی موجبات افزایش تورم را پدید آورده‌اند که هزینه آن از جیب اقشار مختلف جامعه برداشته می‌شود. متاسفانه دولت تدبیر و امید هم‌زمان با افزایش پایه پولی به شدت به دنبال افزایش ضریب فزاینده نقدینگی و لذا افزایش قدرت خلق پول بانک‌ها است. این درحالی است که بانک‌ها کوچک‌ترین مسئولیتی را در راستای رشد و توسعه کشور و حل معضلات اجتماعی بر عهده نمی‌گیرند و صرفاً به دنبال کسب سود بیشتر هستند.

اخذ دیرکرد توسط بانک‌ها حرام است

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه ربا آثار نامطلوبی در جامعه برجای می‌گذارد، گفت: ربا در هفت جای قرآن حرام معرفی شده و در هر کجا که سیستم بانکداری ربوی وجود داشته باشد خطر سقوط و هلاکت را بوجود می‌آورد.

سپرده‌ گذاری کنید، تسهیلات بگیرید!

بسیاری از مسئولان و مدیران بانکی به ویژه بانک مرکزی پرداخت وام به شرط سپرده را امری ناپسند برای نظام بانکی تلقی می کنند. البته در بخش قرض الحسنه دریافت سپرده در کل ممنوع و دارای اشکالات شرعی است و در اصل پرداخت وام به شرط سپرده در بخش قرض الحسنه به هیچ وجه مجاز نیست.

جزئیات فرمول پیشنهادی تعیین سود بانکی

حجت‌الاسلام موسویان با اعلام این خبر که طبق تحقیقات صورت پذیرفته فرمولی برای تعیین نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی مطابق با تورم پیشنهاد شده است، گفت: طبق مطالعات اقتصادی صورت پذیرفته در بانک‌های اسلامی و غیر اسلامی نرخ سود سپرده‌ها باید بعلاوه 4 درصد و تسهیلات هم تا بعلاوه 6 درصد تعیین شود.

شکندگی اقتصاد ایران به‌خاطر گردش‌های مالی حرام است

در انقلاب ما جنگ سیاسی قابل‌لمس و دیدن است اما جنگ اقتصادی که بسیار خطرناک‌تر است لمس دیده نمی‌شود. رهبری در سال 1380 اولویت اول کشور را اقتصاد معرفی کردند، در سال 1390 از عبارت «جنگ تمام‌عیار اقتصادی» یادکردند و درنهایت استقلال سیاسی و فرهنگی و اعتقادی کشور را ملتزم به استقلال اقتصادی خواندند.

بانک‌ها ساعت‌شمار جریمه دیرکرد می‌گیرند

این یعنی گرفتن جریمه دیرکرد آنهم به صورت ساعت شمار (نه حتی روز شمار). به تاکید بسیاری از علما گرفتن جریمه دیرکرد شرعی نیست. والا آدم‌های نزول خور هم چند روز و چند هفته را حساب نمی‌کنند چه برسد به چند ساعت را؟

فشاراقتصادی بانک‌ها خارج از توان مردم است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: فشار اقتصادی بانک‌ها خارج از توان مردم است و باید همکاری بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.