رضاخان در فاجعه گوهرشاد، مثل آل سعود در منا، مردم را زنده به گور کرد

دشمنی انگلستان با مردم ایران بُعد تاریخی دارد، مردم ایران، به عنوان یک کشور شیعه با یک فتوا، علیه استعمار انگلیس قیام می‌کنند، به طوری که در جریان تحریم تنباکو، شاه به میرزای شیرازی نامه می‌نویسد که حضرت آیت الله، من شاهم، امضا کردم، باید امضای من، اعتبار داشته باشد، اجازه بدهید این قرارداد تنباکو ادامه پیدا کند، که میرزای شیرازی در جوابش می نویسد: اگر نمی‌توانی لغو کنی، من می‌آیم، لغو کنم و نهایتا هم، این امتیاز لغو می‌شود.

حسن روح الامین؛ نقاش واقعه مسجد گوهرشاد

«حسن روح الامین» این روزها واقعه حمله نیروهای نظامی رضاخان به قیام مردم در مسجد گوهرشاد را نقاشی می‌کند.

نگاهی به کمپانی‌های برهنگی در ایران

رضاخان هفدهم دی‌ماه 1314 قانون کشف حجاب در ایران را تصویب کرد و زنان ایرانی باید پوشش‌هایی مثل چادر، روبند و روسری را کنار می‌گذاشتند؛ حالا بعد از 79 سال میراث‌داران رضاخان آزادی را فقط در عدم پوشش می‌بینند و نوع اعتراض خود را به هر شکل ممکن تا کسب هفتمین مصرف‌کننده لوازم آرایش در دنیا پیش می‌برند.

هماوردجویی مدرس و «استعفای» رضاخان

شهید مدرس از مهمترین مخالفان حکومت رضاخان بود که در کسوت روحانیت قرار داشت و بارها با اظهارنظرهای شجاعانه، حکومت پهلوی اول را به چالش کشید. هنگامی که رضاخان احساس کرد خطر مدرس برای حکومتش بالا گرفته، او را تبعید و شهید کرد.

طرفداران انگلیسی نبودن رضاخان، ساده‌لوحند

بریتانیا سلطان بلامنازع وقایع در ایران بود و ساده‌لوحانه است که فکر کنیم کودتایی که ممکن است به تغییر سیستم سیاسی منتهی شود در کشوری رخ دهد و بدون نظارت قدرت بلامنازع وقت صورت گیرد. خاطرات آبرون ساید و وصیت‌نامه اردشیرجی نیز نقش پررنگ عاملان سیاست‌های استعماری بریتانیا را در به قدرت رساندن رضاخان نشان می‌دهد.

خاطراتی از همسر شهید نواب صفوی

همسر شهید نواب صفوی بخشی از خاطرات این شهید در ارتباط با انداخت کلاه رضاخان در شش سالگی توسط این شهید تا گریه افسران محمدرضا پهلوی بر مزارش را مطرح کرد.

رضاشاه -شهاب جعفرنژاد

نقشه راه دشمن تخریب اسلام‌گرایی، ارائه گزینه‌های بدیل

در جدیدترین اقدام با وارونه جلوه دادن حقایق تاریخی از دیکتاتوری غرب‌زده و دست‌نشانده رضاخان، حکومتی ملی، میهنی، عامل آبادانی و پیشرفت و استقلال و ایستادگی ترسیم شد و با نمایش آشفتگی قبل از او و سامان یافتن همه‌چیز در دوره او، دستاوردهای متعددی را با مرثیه‌خوانی بر رفتن او و برخوردهای صورت گرفته با او سامان داد.

جریان‌شناسی حضور زن در تاریخ معاصر ایران

برای بررسی اثرگذاری و نقش زنان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی و در پیشبرد آن، قبل از هر چیزی باید حضور و نقش زن در تاریخ معاصر ایران را جریان‌شناسی كنیم.

کودتای سوم اسفند رضاخان و سیدضیاء

پس از شهریور ۱۳۲۰ – که منجر به سرنگونی خفت‌بار رضاخان از تخت سلطنت و جانشینی محمدرضا پهلوی، با سپردن تعهدات و پذیرش تمام شرایط استعمارگران شد – و حضور نیروهای بیگانه در کشور، برخی نشریه‌ها، به نوشتن بعضی ناگفته‌های دوران به قدرت رسیدن رضاخان و فعالیت‌های او پرداختند.