شعر: وه که با شیطان چه ها شد تا به صبح!

در وین تا صور اسرافیل شد | فیلسوفی عاشق قابیل شد || علت عاشق ز علت ها جداست |حضرت قابیل دیگر کدخداست

تفاوت میان «هایدگریسم» با مکتب خمینی

امروز گویی هر دو فیلسوف آلمانی (مارکس و هایدگر) دررقابت با آن سید موسوی و سرسلسله جنود عقل در بشریت معاصر،سپر انداخته اند و خمینی سرافرازتر از همیشه آشکار کرد که جهاد با طاغوت و استکبار ؛ ملکوتی تر از آن است که جان های فلسفه اندود را یارای یاریش باشد.

داوری‌اردکانی تجربه تجدد را بررسی می‌کند

نشست تخصصی «تجربه تجدد ایرانیان از عصر مشروطه تا امروز» با حضور دکتر رضا داوری اردکانی برگزار می شود.

مهندس، انسان مثالی دوره‌ی جدید

اگر من در مجلسی بودم که قرار بود روز مهندسی به نام کسی باشد، با نام نصیرالدین طوسی موافقت نمی‌کردم. دلیلش این نیست که به نصیرالدین احترام نمی‌گذارم؛ وی یکی از بزرگان تاریخ ما و یکی از جامع‌ترین دانشمندان تاریخ ماست. اصلاً بالاتر بگویم که نصیرالدین نابغه و اعجوبه است.

زبان ترجمه‌های ما ناپخته است

رئیس فرهنگستان علوم گفت: متأسفانه این نکته را باید بگویم که با همه تجربه‌ای که در حوزه نقد داریم اما نقد حقیقی در دست نداریم و نقدهایی که انجام می‌دهیم بیشتر نقد صورت مباحث است.

سودای مقام پژوهش

جامعه‌ای که علاقه و توجه به علم پیدا می‌کند و علم را طلب می‌کند، معمولا نمی‌پرسد که چرا باید علم را طلب کنیم؟

پژوهش در ایران تاریخ ندارد، گم شده است

پژوهش علم جدید در ایران تاریخ ندارد؛ یعنی نه می‌داند از گذشته‌ کدام پژوهش‌ها، به مسائل و شکل کنونی خود رسیده است و نه می‌داند در کدام آینده، پژوهش‌های بعدی خود را می‌سازد.

پنجمین شماره گفتمان الگو منتشر شد

پنجمین شماره گفتمان الگو با پرونده‌هایی در زمینه «الگوی سیاست‌خارجی ایران»، « نسبت سنت و تجدد» و «نواندیشی دینی» منتشر شد.

«ما و کتاب» پرونده جدید وبگاه سوره‎ اندیشه

چرا در زمان ما نوشتن شأنی دیگر یافته است؟ آیا پاسخ پرسش به نحوه‌ نگاه و فهم ما از خویشتن، ماندگاری، زمان و تاریخ برنمی‌گردد؟

دیدار از سرزمین فارابی آروزیم بود

ترجمه روسی کتاب «فارابی، مؤسس فلسفه اسلامی» به قلم رضا داوری اردکانی با حضور وی در دانشگاه فارابی قزاقستان برگزار شد. وی در این مراسم گفت: من از گذشته‌های دور آرزوی دیدار از سرزمین زادگاه فارابی را داشته‌ام.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.