قصه‌هایی واقعی از القاعده تا سیا!

فهرستی از ۱۰ کتاب پرفروش و پرمخاطب جاسوسی از سوی گاردین منتشر شده‌است که این آثار اگر چه زاییده تخیل‌اند اما بیشترشان داستان‌هایی باورکردنی و واقعی از ماموریت‌های جاسوسی طرح می‌کنند.

صدای گوش نواز «طبل حلبی» گونتر گراس

میگویند رمانهای داستایوسکی با کشمکشهای درونی فراوان شخصیتها نمونه رمان اندیشه، است. اما میتوانیم بگوییم آثاری چون «طبل حلبی» و «عقاید یک دلقک» هم اگرچه در سرگرم کردن مخاطب بسیار موفق هستند اما در وارد کردن مخاطب به ساحت اندیشه نیز چیزی از آثار امثال داستایوسکی کم نمی آورند

۲۰رمان برترسال ۹۲ معرفی شد

هیئت داوران چهاردهیمن جشنواره کتاب سال شهید غنی پور ۲۰ رمان برتر سال ۹۲ را معرفی کرد.

نامزدهای جایزه ادبی «کاستا» اعلام شد

نامزدهای جایزه ادبی «کاستا» در ۵ بخش رمان اول، رمان، زندگی‌نامه، شعر و کتاب کودکان معرفی شد.

مقاومت همواره می‌ارزد

با اینکه بیش از ۳۰ سال از عمر انقلاب می‌گذرد، اما ما هنوز فیلم خوبی از وقایع آن نداریم. هنوز رمانی که به معنای واقعی کلمه دارای ادبیات جهانی باشد و محتوای لطیف اسلامی را در خود داشته باشد تولید نکرده‌ایم. در واقع انقلاب ما از این جهت بدشانسی آورده است.

«مدرسه رمان» شهرستان‌ادب افتتاح‌شد

مدرسه رمان با دو هدف اساسی تشکیل شده است. هدف اول، استعدادیابی و پرورش نویسنده‌های ملی در تراز انقلاب اسلامی از سراسر کشور است. هدف دوم، تولید متن است. تولید رمان‌هایی با کیفیت که از نظر ادبی قابل دفاع باشند و جای خود را در بازار پیدا کنند. می‌توان سه مرحله 1- کشف نیروهای مستعد، 2- معرفی‌اش به جامعه، 3- ایجاد امکان برای چاپ کتاب را با هدف میانی و سه مزیت مهم طرح شمرد.

روایت حسن احمدی از مقاومت خرمشهر

رمان «پس از پاییز» تألیف «حسن احمدی» با موضوع ۳۴ روز مقاومت خرمشهر در مرحله چاپ نهایی قرار گرفت.

امسال شعر و داستان برگزیده نداشتیم

ما متهم می‌شویم که چون وزارت ارشاد منابع مالی محدودی دارد‌، برگزیدگان کمی را معرفی می‌کند، اما ما هرگونه که باشد، منابع مالی‌مان را تأمین می‌کنیم و متأسفانه در حوزه ادبیات داستانی و شعر کتابی از نظر داوران برگزیده اعلام نشده است.

«گونتر گراس» قلمش را زمین گذاشت

یکی از جنجالی‌ترین رخدادهای زندگی گونتر گراس، مصاحبه‌ او درباره‌ی کتاب «پوست کندن پیاز» در سال 2006 بود که طی آن این برنده‌ نوبل ادبیات اعتراف کرد زمانی عضو ارتش نازی بوده، در حالی‌که پیش از آن تصور می‌شد او به علت آن‌که خیلی جوان بوده، در ارتش نازی عضویت نداشته است.

ادبيات پايداری در خاموشی فرو می‌رود

اگر ما دوست داريم ادبياتمان در سطح جهاني مطرح باشد پس بنابراين بايد روي ترجمه آن هم كار كنيم. همان گونه كه براي مسابقات ورزشي ما اينقدر شور مي‌آفرينيم بايد براي ادبيات كه بحث جدي‌تري است نيز شور و اشتياقي بين‌المللي ايجاد كنيم كه متأسفانه در حال حاضر اين ادبيات در خاموشي مطلق است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.