دانشکده‌ اقتصاد ایران 30 سال از علم اقتصاد عقب است

ما 8 سال جنگیدیم، اما دانشکده‌های اقتصاد به دنبال تولید اقتصاد دفاع و جنگ نیامدند تا پشتیابی نخبگانی و تئوریک کنند. امروز اقتصاد مقاومتی شروع شده است و غرب پر از تجربه و تئوری است که باید از سوی نخبگان به حوزه‌های عملیاتی و صنعتی پمپاژ شود، اما متاسفانه دانشجویان ما حتی دو واحد تئوری‌های مقاوم‌سازی‌های اقتصاد نمی‌خوانند.

کارفرما شدن دولت یکی از مشکلات اقتصادمقاومتی است

دبیر اندیشکده جهاد اقتصادی با اشاره به اینکه تبدیل شدن دولت به کارفرمای بزرگ، یکی دیگر از مشکلات اقتصاد کشور است، تصریح کرد: دولت به جای اینکه به سیاستگذاری، هدایت گری و پرورش ظرفیتها بپردازد و موجب ارتقای سطح بخش خصوصی شود تا نهایتاً مردم را توانمند کند به یک کارفرمای بزرگ تبدیل شده و بازیگراصلی در فرایند اقتصادی محسوب می شود.

راهکار‌های اقتصاد مقاومتی در بخش مسکن، نفت وگاز و سیستم بانکی

مسکن را می‌خوابانیم و می‌گوییم تورم‌زاست، چون نقدینگی را بالا برده است. سؤال می‌کنیم چقدر پول در این بخش تزریق شد؟ پاسخ می‌دهند چهل هزار میلیارد تومان. در همین شش ماهه که طرح مسکن مهر تعطیل و این بخش متوقف شده است، نقدینگی کشور چهل هزار میلیارد تومان یعنی معادل پولی که به مسکن مهر کمک شده بود افزایش یافته است. این یعنی یک تصور غلط از اقتصاد و یک تصور غلط از هدایت منابع.

جزوه: اقتصاد مردمی، اولویت مغفول دولت‌ها

در نهایت می‌بینی در عمل و نظر، به یک الگویی رسیده‌ای که رویکرد جدیدی را در اقتصاد ترسیم می‌کند. اگر در دنیا می‌گویند سه رویکرد کمونیسم، لیبرالیسم، سوسیالیسم وجود دارد، روزی خواهد آمد که خواهند گفت رویکرد چهارمی هم هست به نام اقتصاد مردمی. مدلش هم ایران است و هیچ جای دیگری به این شکل نیست!

جدیدترین دفاتر تحریر «ایام» رونمایی شد

جدیدترین دفاتر تحریر ایرانی ـ اسلامی «ایام» با طرح‌های جلدهای ورزشی با حضور فرهاد قائمی، قهرمان والیبال کشورمان رونمایی شدند.

حسینعلی عظیمی، مرد میدان جهاد سازندگی

عظیمی جهادگر و جانباز، امروز مهم ترین دغدغه‌اش انتقال تجربه عظیم و بی‌نظیر جهادسازندگی به نسل جوان است. او معتقد است الگوی انقلاب در عرصه مدیریت وسازندگی، الگوی مدیریت جهادی است که باید عمیقاً مورد مطالعه قرار گرفته و برای بکارگیری مجدد و متناسب با مقتضیات روز، تئوریزه و فرموله شود.

راهگشایی حماسه اقتصادی از بستر تحول اجتماعی

«حماسه» اساساً در بطن جهاد متولد می‌شود. اگر پذیرفته‌ایم كه بسامان‌كردن امور اقتصادی از جنس «جهاد» است و جهاد نیز لاجرم «همگانی» است و هیچ قشری در آن بی‌سهم نیست و حماسه‌ی اقتصادی هم باید در بطن همین جهاد اقتصادی متولد شود، پس حماسه‌آفرینی یك كار جمعی است.

رقابت در شعار را به رقابت در برنامه تبدیل کنیم

هدف ما از این کار این است که میدان رقابت انتخابات ریاست جمهوری به جای رقابت بین احزاب و دسته‌ها و تیم‌ها که جریانات سیاسی را تشکیل می‌دهند رقابت بین افکار و برنامه‌ها باشد. با توجه به این که اساتید دانشگاه، پژوهشگران و دانشجویان و مراکز پژوهشی در این زمینه ها فعال‌اند و دارند کار می‌کنند برای این دغدغه نیاز به یک محملی داشتیم و تا مسائل واقعی کشور را رصد کنیم، به خصوص در حوزه اقتصاد.

گفتمان انقلاب چاره برون رفت از رخوت علمی

برنامه ثریا چنین علمی که ثمره انقلاب اسلامی است را انعکاس می دهد و قاعدتا مورد توجه ملت قرار می گیرد همانطور که پیامک های رسیده به برنامه این مطلب را تائید می کند.

اقتصاد مقاومتی قیام علیه سوداگری

چگونه بین هدف‌گذاری‌ها و شعارهای کنونی رهبری از جمله اقتصاد مقاومتی، با این وضعیت نابسامان اقتصادی کشور پل بزنیم؟ نقش ما چیست؟ به نظر می‌رسد که هنوز در جبهه اقتصادی انقلاب اسلامی، بینش‌ها و خیزش‌ها منسجم و مدون نشده و نیروهای جوان این جبهه، پریشانند و دست بالا نقشی در حد خبرنگاران مجلات و ژورنال‌ها ایفا می‌کنند.

اخرین اخبار
پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.