وحید جلیلی؛ سامان‌دهنده جبهه فرهنگی، منادی عدالت‌خواهی

وحید جلیلی باوجود ذوابعاد بودن بیش از همه‌چیز روحیهٔ فرهنگی و مشخصاً هنری دارد. از نوجوانی آثار هنری را مصرف و رصد می‌کرده حتی در مشهد به دیدن فیلم‌های کلاسیک سینما در یکی از پاتوق‌های سینمایی می‌رفته است. در دانشگاه و بسیج، تجربهٔ کار فرهنگی دارد. با محیط‌های هنری مثل حوزهٔ هنری مرتبط است و بعد هم که به فضای ژورنالیستی وارد می‌شود بیش از همه‌چیز دغدغهٔ فرهنگ و هنر انقلاب با رویکرد عدالت‌خواهانه و انقلابی دارد.

محمدحسین بدری، ژورنالیستِ اجتماعیِ زاینده

بدری ضمن پرداختن به موضوعات مهم و داشتن نشریات مختلف فرهنگی و اجتماعی، قلم ساده و روانی دارد. به‌ندرت از عبارات پیچیده در متن او خبری هست. متن سرشار از نشانه‌شناسی و موضع‌گیری و تحلیل است اما هرگز پیچیده و ثقیل نشده است، آن هم از نویسنده‌ای که دکترای فقه و حقوق می‌خواند و سروکارش با عبارات ثقیل است.

جبهه؛ سازمان‌دهنده حزب‌الله، نشریه جنگ فقر و غنا

جبهه نه‌تنها به حزب‌الله هویت می‌دهد بلکه با نمایش هدف خشونت سخت و نرم بودن او در مقام مطالبه از حکومت، دولت و جناح‌ها برآمده و تلاش می‌کند مظلومیت حزب‌الله را به جامعه نشان دهد. در حقیقت جبهه هم می‌خواهد تصویر بسیجی مظلوم شهر و شهید جبهه را نشان بدهد، هم خشونت نرم و سخت لیبرال‌ها و تجدیدنظرطلبان علیه حزب‌الله را تبیین کرده، مردم و حزب‌الله را علیه آن بسیج کند.

فیلم: مسعود دهنمکی کیست؟

در افتتاحیه پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمار از مسعود دهنمکی فعال فرهنگی، روزنامه‌نگار، کارگردان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تقدیر شد. به همین مناسبت در مستندی کوتاهی که در این مراسم نمایش داده شد مروری سریع بر فعالیت‌های دهنمکی صورت گرفت.

مسعود ده‌نمکی؛ فرهنگیِ عدالت‌خواه، خط‌شکنِ مردمی

ده‌نمکی بر اساس آنچه در لحظه نیاز می‌بیند عمل می‌کند. در این تکلیف‌شناسی، آنچه دیگرانی هم انجام می‌دهند برای او نقطه عزیمت نیست، مهم انجام دادن کارهای بر زمین‌مانده است. هرکاری‌که می‌بیند دیگرانی از جبهه انقلاب انجام می‌دهند خود را کنار می‌کشد. براین‌اساس کارهای او در هر حوزه در اوج می‌ماند و دچار روزمرگی نمی‌شود.

ما دچار غرب زدگی حزب اللهی شده ایم

ژورنالیستی که بیشتر از 500 واژه در خزانه لغاتش ندارد، سقف زبان اش فرو خواهد نشست و این باعث مبتذل شدن فرهنگ جامعه خواهد شد هر چند که شعار فرهنگی و انقلابی هم داده شود. باید با افزایش مطالعه این مشکل را برطرف کرد. اگر قرار است کار ارزشی انجام بشود باید ارزشمند هم باشد. ظرف و مظروف، هر دو باید ارزشمند باشد.

ضعف مفرط نظری در کتاب جامعه‌شناسی ایران

این کتاب، یادداشت‌های روزنامه‌نگارانه منقطعی، حاوی بلند بلند تصور کردن مؤلف محترم، به منظور نافرجام فهم مسائل سیاسی ایران از یک دیدگاه متعصبانه اصلاح‌طلبانه است که به لحاظ مفهومی آشفته، به لحاظ مستندات نارسا، به لحاظ نظری یکسره فارغ‌بال، به لحاظ روشی «بی‌روش»، و به لحاظ زمانه تاریخ‌گذشته است.

پست جدید مطبوعاتی برای فائزه هاشمی

فائزه هاشمی به ریاست انجمن دفاع از آزادی مطبوعات انتخاب شد. روزنامه ایران در ادامه نوشت: همچنین اعضای این انجمن در آخرین نشست خود بدرالسادات مفیدی را به‌عنوان نایب رئیس این انجمن انتخاب کردند. عباس صفایی‌فر هم همچنان دبیر وسخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات باقی ماند. انجمن دفاع از آزادی مطبوعات سال 1377 ایجاد […]

برگزاری دوره آموزش مهارت‌های رسانه‌ای

مجتمع آموزشی طلوع در زمستان 92 اولین دوره آموزش مهارت‌های رسانه ای را برگزار می‌کند.

ماهنامه «راه» کارگاه روزنامه‌نگاری برگزار می‌کند + فرم ثبت‌نام

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اقدام به برگزاری کارگاه روزنامه نگاری به صورت حضوری و اینترنتی کرده است. متقاضیان بایست حداقل سه اثر قابل ارائه خود را به انضمام فرم ثبت نام ایمیل نمایید. بعد از بررسی سوابق ثبت نام کنندگان افراد برگزیده برای دوره دعوت خواهند شد.