کلیپ/ شما روشنفکرها نوکر غربید…

حسن رحیم پور ازغدی: کسانی که آگاهی دارند اما خود اگاهی ندارند برای جامعه مضر هستند.

نگاه تک‌خطی به تجدد؛عامل از خودبیگانگی روشنفکران

سید جواد میری، دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: یکی از علل از خود بیگانگی روشنفکران در جامعه ایران عدم باور آنها به روایت های موازی یا تجربه های متنوع تجدد است.

مومنی شریف: امروز هم نگرانی رهبری را جدی نمی‌گیرند

در روزگاری كه روشنفكر غربزده برای این كه ما به پاكستان و تركیه برسیم، ملت ما را تحقیر می كنند و صفاتی را به آنان نسبت می دهند كه دروغ و حاكی از خود كم‏بینی است، جوانان ما با مطالعه این آثار متوجه می شوند ملت ما در روزگار تنهایش كه همه قدرتهای دنیا برای نابودیش گرد آمده بودند، به تعبیر قرآن نه تنها نترسید بلكه بر ایمانش افزوده شد و حماسه ها آفرید و هوش، ابتكار و شجاعت و جوانمردی ملت ایران درخشید.

مرگ‌ بر آمریکا ترجمه‌ امروزی‌ زیارت عاشوراست

این روزها میثم مطیعی و حامد زمانی را کمتر کسی است که نشناسد. یکی مداح و دیگری خواننده اما با این تفاوت که در مقایسه با دیگران در عرصه آرمان ها و اهداف انقلاب آثار ویژه ای از خود به نمایش گذاشته اند. وجه مشترک کار این دو نفر اشعار گیرا و اثرگذار است. اشعاری که محمدمهدی سیار یکی از سرایندگان آن است.

رویه‌ی رفتاری امام خمینی(ره) با روشنفکران چگونه بود؟

امام قائل به وحدت دو قشر روحانی و روشن‌فکر دینی بود و نسبت به این قشر نوظهور معتقد به جذب همراه با نصیحت دلسوزانه بود.این رویه‌ی رفتاری امام را می‌توان در نوع مواجهه با سازمان مجاهدین خلق شاهد بود. این سازمان در بادی امر، با گرایش مذهبی از دل نسل جوان و دانشجوی نهضت آزادی سر برآورد.

چرا روشنفکرها به «فردی» حمله می‌کنند؟

فردی، نویسنده‌ای است که جزو قبیله روشنفکرهای خودبین نیست و نیازی به این جماعت ندارد و هنوز خاک قبرش سرد نشده، رسانه بی‌بی‌سی فارسی جار و جنجال راه می‌اندازد که بیایید پیدایش کردم. این آدم به انقلاب کمک کرده و نویسنده‌های مسسلمان را پر و بال داده. مگر خود فردی این چیز‌ها را انکار کرده بود؟

«روشنفکران» امشب در «زاویه»

تهیه کننده برنامه تلویزیونی «زاویه» گفت: امشب رئیس مؤسسه تمدن اسلامی و استاد دانشگاه مازندران با موضوع «روشنفکران ایران و غرب» روبه‌روی هم قرار می‌گیرند.

گویی مردم ایران بدهکار غرب هستند!

در مملکت ما عده‌ای از روشنفکران یا نخبگان هستند که دلباختهٔ غرب‌اند و با آن‌که می‌دانند در این سال‌ها مقصر اصلی غرب بوده ولی تمایل دارند ما در برابر آن‌ها زانو بزنیم تا داستان تمام شود اگرچه حتی در این صورت نیز ماجرا تمام نمی‌شود.

سکولاریسم فقط در بین روشنفکران است

دین اسلام دارای ارکان و مؤلفه‌هایی است که تا قیامت اجازه نمی‌دهد جامعه اسلامی آشکارا تبدیل به جامعه سکولار شود. رکن مؤثر وجود شریعت است، به همین دلیل برخی روشنفکران سعی می‌کنند شریعت را انکار کنند.

روشنفکران به انقلاب خیانت می‌کنند؟

آن‌چه افکار عمومی از رفتار نخبگان سیاسی برداشت کرد چیزی جز درگیری‌های سیاسی و حزبی، دسته‌بندی‌های سیاسی و جنگ کلامی نبود که نتیجه آن را اکنون می‌بینیم؛ به این وضعیت رسیده‌ایم.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.