پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

مهم‌ترین رسانه جمهورى اسلامى سر بزنگاه درست عمل نمى‌کند

وحید جلیلی در نشست «گفتار عصر» با موضوع «عبور از سینمای ایالات متحده تهران شمالی»

کدام پپرونی؟ کدام دیکتاتور؟

نمایشی که با صحنه‌هایی مبتذل و دیالوگ‌هایی ناموجه می‌خواهد به دنبال تماشاگر باشد و نتیجه ملغمه‌ای است از طراحی گفتارهایی غیراخلاقی در صحنه تماشای بیننده که مجال اندیشیدن درباره جان‌مایه این اثر فرانسوی را از مخاطب می‌گیرد، به طوری که پس از پایان نمایش کمتر کسی به تناقضات منعکس در فضای فکری روشنفکری و روحیه دیکتاتوری نهفته در این طبقه اجتماعی می‌اندیشد و این مساله جفایی بزرگ در حق متن اصلی خواهد بود.

فرهنگ انقلابی در زیر سبیل روشنفکری

چربش بیش از اندازه طبقه شبه‌روشنفکری در عرصه فرهنگی باعث شده تا آنانی که خود را همچنان پایبند ارزش‌های انقلاب می‌دانند در اقلیت قرار گیرند

آدرس غلط روشنفکرنماها برای پیشرفت

مگر روشنفکران غربزده جز شعار «ما نمی‌توانیم»، شعار دیگری هم داشتند؟ هیچ‌ جایی از تاریخ نداریم که به مردم گفته باشند بهترین روش این است که به ذخایر خودمان برگردیم. اما برعکسش را تا دلتان بخواهد داریم.

وقتی امیر تتلو رقیب شجریان شد!

فارغ از اینکه حمایت برخی نهادهای نظامی از این کلیپ «امیر تتلو» کار درستی بوده یا نه، فارغ از اینکه انگیزه‌ی «تتلو» برای خواندن این آهنگ گرفتن مجوز بوده یا از سر اعتقاد خوانده شده و فارغ از اینکه جنجال‌ها و نامه‌نگاری‌های متعاقب آن، زیبنده‌ی جبهه‌ی فرهنگی انقلاب بود یا نه، سوال اصلی اینجاست که چرا ناگهان بعد از انتشار این کلیپ جنجالی، رسانه‌های شبه‌روشنفکری علیه ابتذال موسیقی رپ خروش کرده‌اند؟ آیا واقعا آنها نگران این ابتذال هستند؟

روشنفکری جدیدی در حال تولد است

فریدالعطاس گفت: پروژه روشنفکری در ایران تمام نشده و همچنان نیاز به بحث درباره مسائل بزرگ وجود دارد. جواد میری نیز معتقد است: نوع دیگری از روشنفکری در سپهر اندیشه جامعه ایران در حال تولد است.

روشنفکری آب دوغ خیاری در کافه‌های پاریس

هجویه «کافه فرانسه» در سطحی‌ترین حالت، حال شما را خوش می‌کند و در بهترین حالت، اعماق دلتان را خنک می‌کند. البته نمایش بی‌نقص نیست؛‌ شادابی خروج از سالن نقصان‌ها را به باد فراموشی می‌سپارد.

بیماری به نام روشنفکری

عقل مدرنی که اومانیست‌ها به آن تکیه می‌کنند اساساً عقلی است که ذیل نفسانیت و حیوانیت بشر قرار می‌گیرد و اصلاً تجسم آنهاست. «دیوید هیوم» فیلسوف انگلیسی صراحتاً می‌گوید: «عقل ذیل شهوات و نفسانیات است.»

ابراهیم فیاض: ملاصدرا رمز انحطاط ایران است

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: بحث های روشنفکری گذشته است و میتوان گفت خود جلال آل احمد و شریعتی هم در این موارد ارتجاعی عمل کردند و پیوسته غصه گذشته را خوردند در حالی که با این دو نمی توان رو به جلو حرکت کرد. نوستالژی جلال خوب است ولی آینده جامعه ایران مسائل روشنفکری و ضد روشنفکری نیست.

چرا آیت‌الله خامنه‌ای این‌قدر کتاب می‌خوانند؟

رهبری به مثابه روشن فکر مسئول احساس نیاز می‌کنند تا از جریان های فکری و فرهنگی جامعه با خبر باشند. این خبرگیری دسته اول است و محدود به بولتن و نکات دیگران نیست. همین امر سبب شده رهبری هم جریان‌های مختلف بعضاً مهجور و حتی مغضوب جریان‌های رسمی را شناخته، ترسیم دقیقی از نقشه فکری و فرهنگی دشمن داشته باشند، فرصت‌های خودی را خوب شناخته و در دام تهدیدمحوری و نگاه‌های امنیتی نیفتند، و از سوی دیگر نکات ایجابی مهمی را مستند به این موارد مطرح کنند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.