جای ما در جنگ اقتصادی کجاست؟

این روزها مسئولین دولت در حال جشن گرفتن توافقی هستند که با دادن سرمایهٔ علم و فناوری و استقلال کشور در سودای رفع تحریم‌ها با امتیازدهی به کدخدای دهکدهٔ جهانی است که متأسفانه در آن‌هم موفق نبوده است. بخشی از مردم هرلحظه به رسانه‌ها برای اعلام نتیجه دنبال می‌کنند و بخش دیگری از مردم نگران فریب‌کاری آمریکا و بازی خوردن طرف ایرانی هستند.

نگاه به درون: اولویت حرکت‌های دانشجویی و مردمی در سال جاری

آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و مدارس فرصت مناسبی برای بازخوانی اولویت‌های جبهه انقلاب در شرایط فعلی است. نیازهای روز انقلاب که از یک‌سو مبتنی بر اولویت‌های انقلاب و پیشرفت کشور و نقشه‌های معارضین انقلاب و نظام و مشخصاً نظام سلطه از سوی دیگر است و مهم‌ترین شاخص جهادی بودن یک حرکت همین معارضه با دشمن است.

جمهوری اسلامی تل‌آويو و حيفا را با خاك يكسان خواهد كرد

«اگر غلطی از رژيم صهيونيستی سر بزند، جمهوری اسلامی تل‌آويو و حيفا را با خاك يكسان خواهد كرد.» این پاسخ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تهدیدهای رژیم صهیونیستی به عنوان مهمترین جمله رهبر انقلاب اسلامی در سال ۹۲ از نظر مردم انتخاب شد.

هشت راهکار جدی برای پیشرفت درون زا و عبور از تحریم ها

ویژگی اصلی اقدامات پیشنهادشده آن است که اولاً فارغ از تحریم­های اقتصادی قابلیت اجرا دارند؛ ثانیاً اقتصاد کشور را در مقابل آسیب‌پذیری­ها به خصوص از ناحیه تحریم­ها مقاوم می­کنند و ثالثاً افزایش اشتغال و رشد اقتصادی و کاهش تورم را در حد موثری به همراه دارند.

جایگاه تقویت ساخت درونی‌نظام و اقتصاد‌مقاومتی در دولت‌یازدهم

به نظر می رسد عزم راسخی در دستگاههای اجرایی و مسئولین دولت یازدهم در جهت بهبود شرایط اقتصادی با تکیه بر افزایش «قدرت داخلی و ایجاد یک اقتصاد مقاومتی واقعی»، آنچنان که نیاز است وجود ندارد و متاسفانه برای پیشرفت کشور عمده نگاه به خارج از کشور است .

حذف طرح‌های شفافیت‌زا در جهت منافع عده‌ای خاص است

از دیگر مشکلات کشور که سبب خودتحریمی شده است و رفع آن به ساخت درونی قدرت می‌انجامد می‌توان به وابستگی بیش از حد به دلار، سازوکارهای ضعیف مالیاتی، وابستگی شدید و همیشگی به درآمدهای نفتی و عدم برنامه ریزی بلندمدت در جهت کاهش این وابستگی، عدم ثبات اقتصاد کلان و مسائلی از این دست اشاره کرد.

ساخت درونی نظام پیوسته با علم و اقتصاد است

ساخت درونی نظام، پیوسته با علم و اقتصاد است و درباب اقتصاد نیز بنابر روزمرگی و ابتلای عمومی، دغدغه‌ای ناگفته باقی نمی‌ماند، اما آن‌چه معمولا زودتر و سریع‌تر از هر اولویتی به کنار گذاشته می‌شود، علم است که همه این توصیه‌ها، دایر بر جلوگیری از روند بوده‌ و هست.