شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

رحیم‌پور ازغدی از شریعتی می‌گوید

مراد شریعتی از روشنفکر مسئول، کسی‎ست که نسبت به وضع انسانی در زمان تاریخی و مکان اجتماعی خود آگاهی دارد و نسبت به آن احساس تکلیف می‌کند.

رحیم‌‌پور ازغدی: دکتر شریعتی برای ما فقط نوستالژی نیست

دیدگاه‌های او قابل انتقاد است اما اگر درست بازخوانی و قرائت شود بسیار به درد امروز ما و دهه چهارم انقلاب اسلامی می‌خورد و بازخوانی معرفتی شریعتی ما را در پیمودن مسیر پیشرفت و عدالت کمک می‌کند.

خاطراتی از دکتر شریعتی و فیلم قیصر

فیلم «قیصر» را به همراه دکتر شریعتی دیدم. او نظر بسیار مثبتی درباره این فیلم داشت. پس از تماشای فیلم، او درکلاس این مساله را مورد توجه قرار داد و عنوان قیصر را استعاره‌ای از شکست شاه عنوان کرد.

شريعتی يك چهره همچنان مظلوم است

من امروز می‌بینم کسانی که به نام شریعتی و بعنوان دفاع از او درباره شریعتی حرف می‌زنند، کمک می‌کنند تا شریعتی را هرچه بیشتر منزوی کنند. متاسفانه به نام رساندن اندیشه‌های او یا به نام نشر آثار او یا به عنوان پیگیری خط و راه او، فجایعی در کشورصورت می‌گیرد.

تشییع جنازه شریعتی به روایت دخترش

سوسن شریعتی روایت می‌کند که در تشییع جنازه شریعتی امام موسی صدر حضور داشت. در آن تشییع جنازه که امام موسی صدر نیز حضور داشت بنده نبودم و خاطرات من به مراسم چهلم شریعتی که در بیروت برگزار شد برمی‌گردد.

شریعتی به تمام معنا درد دین داشت

شریعتی نمی‌خواست از اسلام قرائتی راستی یا چپی داشته باشد. او دنبال قرائت اصیل اسلام بود یا بقول خودش او دنبال نفی اسلام تاریخی بود که در حوادث تاریخ توجیه شده بود. او به دنبال بازگشت به خویشتن اسلامی بود.

بازگشت به خویشتن و گفتمان انقلاب اسلامی

در نظم گفتار شریعتی در چنین موقعیتی که خطر، ایرانی را تهدید می‌­کند؛ اسلام و تشیع پاسدار و حافظ ما هستند. بدین ترتیب نظم گفتمانی شیعی، نظمی سیاسی می‌­شود. این تغییر را باید در ماهیت گفتمان شیعی واکاوی کرد.

شریعتی‌ که‌ بود؟ چه‌ می‌گفت‌ و چه‌ کرد؟

دکتر ساکت‌ و غمگین‌ و گرفته‌ بود و حرفی‌ نمی‌زد. در نیمه‌های‌ شب‌ مهمانان‌ به‌ خانه‌ ودختران‌ به‌ طبقه‌ی‌ دوم‌ و دکتر به‌ طبقه‌ی‌ اول‌ می‌رود. صبح‌ فردا علی‌ فکوهی‌ به‌ منزل‌دکتر می‌آید و می‌بیند که‌ دکتر در آستانه‌ی‌ در ورودی‌ به‌ پشت‌ افتاده‌ و بینی‌اش‌ به‌ نحوی‌غیرعادی‌ سیاه‌ شده‌ و باد کرده‌ است‌.

شریعتی و بازگشت به خویشتن

در آستانه سی و پنجمین سالگرد دکتر شریعتی، نشست یک روزهٔ «شریعتی و بازگشت به خویشتن» توسط کانون اندیشهٔ جوان با همکاری خانه موزهٔ دکتر علی شریعتی برگزار می‌شود.

اندیشه شريعتی در مواجهه با غرب بررسی می‌شود

«خانه موزه دکتر شریعتی» نشست «بررسي آرا و اندیشه شريعتي در مواجهه با غرب» را در آستانه سی‌وپنجمین سالگرد شهادت اين انديشمند برگزار مي‌كند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.