پاورپوینت: وظایف اقشار مختلف مردم در جهاد اقتصادی

سال ۱۳۹۰ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام سال «جهاد اقتصادی» نامگذاری شده است آنچه پیشِ روست بخش اول از مجموعه سه‌گانه پاورپوینت‌هایی با موضوع «جهاد اقتصادی» است كه با هدف بازخوانی موضوعی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر میگردد.

چه خلأهایی در چرخه‌ی ریشه‌كنی فقر وجود دارد؟

ما برای رفع و ریشه‌كن‌كردن فقر در كشورمان نیاز داریم كه تمام منابع لازم را طبق الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت تجهیز كنیم. در موارد بسیاری فقر مطلقی كه در بخش‌هایی از كشورمان وجود دارد، حتی با صرف بودجه‌های اندكی برطرف می‌شود.

مسیر عدالت اجتماعی از جهاد اقتصادی می‌گذرد

در پرتو موفقیت در جهاد اقتصادی، عدالت اجتماعی و اقتصادی نیز به طرق مختلف سایه‌ی عطوفت‌آمیز خود را بر سر امت اسلامی می‌گستراند و این امر تنها یكی از بزرگ‌ترین بركات جهاد اقتصادی به شمار آید.

روحيه جهادی، ويژگی ها و شاخصه ها

اگر در قلوب تمامي مردمان به ويژه مديران و مسئولان «روحيه جهادي» حاكم شود تحقق چشم انداز بيش از آنچه در اين سند آمده است عينيت يافته و شاهد نمونه كوچكي از جامعه اصيل مهدوي خواهيم بود.

بايد از سياه‌نمايی درباره وضعيت اقتصادی کشور پرهيز كرد

رهبر انقلاب اسلامی به پيشرفت‌های بزرگ كشور در زمينه‌های گوناگون بويژه در مسايل اقتصادی اشاره و خاطر نشان كردند: بايد اين نگاه اميدآفرين را مقدمه‌ای برای هر پيشنهاد و طرحی قرار داد و در توضيح و تشريح وضعيت از نگاه منفی و سياه‌نمايی پرهيز كرد چرا كه در سايه اميد، نشاط حاصل می شود.

نقش مهم اردوهای جهادی در تحقق جهاد اقتصادی

واقعیت این است که فصل مشترک میان دو موضوع اردوهای جهادی و جهاد اقتصادی، رویکرد «جهادی» آن‌ها است، رویکردی ایثارگرانه و صادقانه که کمتر می‌توان مشابه آن را در ساختار بروکراتیک ادارات و سازمان‌های مختلف مشاهده کرد.

جهاد اقتصادی و تبلور فرهنگی!

این نویسندهٔ محقق که یدِ طولایی در تحقیقات و تألیفاتِ هدفمند دارد، در این کتابِ ارزشمند و موقعیت‌محور که «جهاد اقتصادی و تبلور فرهنگی» نام دارد کوشیده است به تحقیق پیرامون مفهومِ جهاد اقتصادی -که رهبر انقلاب، سال جاری را به آن نام نهادند- بپردازد.

کلکسیونی از برخوردهای مسئولین با «سال جهاد اقتصادی»

در بین نظرات منتشر شده در باره سال جهاد اقتصادی به اظهار نظرهای جالبی بر می خوریم که متاسفانه نه تنها از تبیین این مسئله عاجر بوده بلکه احساس می شود مسئول مربوطه فقط و فقط به نوعی قصد استفاده کردن از لفظ نام سال را در میان سخنان معمولی خود داشته و به نوعی با کلمات بازی نموده است تا برنامه های سازمان متبوع خود را با نظرات رهبری هماهنگ نشان دهد. که در این مطلب به بازخوانی برخی از این نظرات می پردازیم.

آثار عقب‌ماندگی اقتصادی از منظر حضرت امام صادق(ع)

حضرت امام صادق علیه‌السلام در روایت شریفی می‌فرمایند: «گرانی قیمت‌ها اخلاق و رفتار مردم را بد می‌كند. امانت‌داری را از بین می‌برد و مردم مسلمان را در فشار و سختی به ستوه می‌آورد.» تأكیدی كه نشان‌دهنده آثار سوء عقب‌ماندگی اقتصادی است و موجب می‌شود تا بر اثر گرانی و تورم، بخش‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به‌ویژه ارزش‌های اخلاقی جامعه به شدت آسیب ببیند.

اقدام جالب دانشجویان در مواجهه با بنرهای «سال جهاد اقتصادی»

بر خلاف آن که رهبر انقلاب مسئولین را از تبلیغات بیهوده و نصب بنرهایی نام سال ۱۳۹۰ در اماکن عمومی و شهری منع نمودند اما باز هم برخی از مسئولین نسبت به انجام این کار مبادرت می ورزند!

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.