دولت برای یارانه‌ها دست به دامن چین شد

در مجموعه های نوروزی تلویزیون شاهد بودیم که به موضوع یارانه ها و انصراف از آن به صورت کاملاً خام و دیکته شده پرداخته شد.

تخم مرغ و پنیر فاسد در سبد کالای دولت

ماجرا از اين قرار است که برخي از افراد پس از دريافت اين سبد حمايتي متوجه شدند که تاريخ مصرف تخم‌مرغ‌ها و همچنين دو بسته پنير اهدايي بسيار کوتاه‌مدت است و حداکثر با در چند روز آنها را به مصرف برسانند.

حذف کارگران و بازنشستگان از طرح سبد کالا

چنانچه معیار دولت برای توزیع سبد کالای دولتی در میان کارگران، مجموع خالص دریافتی آن‌ها باشد این سبد تنها به کارگران بیمه شده‌ای تعلق می‌گیرد که بصورت پاره وقت مشغول کار باشند چرا که طبیعتا این کارگران کمتر از حداقل دستمزد قانونی دریافت می‌کنند.

یک‌میلیون کارگرساختمانی از سبدکالا محرومند

از مجموع یک میلیون و ۷۰۰ هزار کارگر ساختمانی کشور، فقط ۷۰۰ هزار کارگر ساختمانی از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند و با وجود معیار بیمه بودن کارگران برای اختصاص سبد کالا، یک میلیون کارگر ساختمانی از حمایت دولت محروم می‌شوند.

دلیل واقعی توزیع سبد كالا چیست؟

در تبصره هدفمندی یارانه‌ها که روز گذشته تحویل مجلس شد، ۶۳هزارمیلیاردتومان هم در بخش هزینه و هم در بخش درآمد لحاظ شده است. مردم ۵۲هزارمیلیاردتومان از این رقم را با پرداخت پول بیشتری بابت انواع حامل‌های انرژی تامین می‌کنند و ۱۱هزارمیلیاردتومان دیگر را دولت از محل یارانه نان و برق به بودجه هدفمندی یارانه‌ها اضافه می‌کند.