مک دونالد؛ زندگی به سبک آمریکایی

مک دونالد پروژه‌ای عظیم برای تغییر ذائقه مردم در مصرف مواد غذایی است. پیتر سالیس بری، زیست شناس، در مجموعه جدید «واقعیتهای پنهان برندها» به بررسی آثار محصولات مک دونالد در تخریب محیط زیست و سلامتی انسان‌ها پرداخته است.

مطالعات پسااستعماری در سوره اندیشه

شانزدهمين شماره‌ي مجله‌ي سوره انديشه، ويژه‌ي خرداد و تير ماه 93 حاوي مقالات و پرونده‌هايي پيرامون «سياست خارجي ايران، جهاني شدن، مطالعات پسااستعماري، جريان‌هاي روشنفکري، و سبک زندگي آمريکايي» منتشر شد.

پیام‌های چند عاملی؛ بایسته‌ی سبک زندگی نو

متأسفانه غرب همه‌ی ساحت‌ها را تسخیر کرده؛ تا جایی که حتی روش فکر کردن بشر نیز غربی شده است. اگر ما در پی دستیابی به یک سبک زندگی خوب هستیم، باید بر اساس بنیان‌های نظری (مثل واقعیت‌گرایی در حوزه‌ی معرفت‌شناسی) به طراحی یک «lifestyle» خوب برسیم. در گام بعدی نیز باید آن را به وسیله‌ی پیام‌های چند‌عاملی ترویج کنیم.

سبک زندگی نبوی در مقابل سبک زندگی آمریکایی

این برنامه در حاشیه همایش «سبک زندگی نبوی در مقابل سبک زندگی آمریکایی» که قرار است در روزهای شنبه و یکشنبه در ترکیه برگزار شود صورت گرفته است.

فرهنگ‌مان در حال انقراض است

مشکل اصلی رواج سبک زندگی آمریکایی است که سبب نفی تنوع های فرهنگی در جهان می شود و در این میان مشکل ما جریان و اندیشه ای است که یکسان سازی سبک زندگی را دنبال می کند؛ باید جایگاه خانواده احیاء شود.

مسلمانیم؛ اما رفتارمان غیرمذهبی و سکولار است

پیامبر می‌گوید فرزندان را برای نسل خود آن‌ها تربیت کنید. هیچ نسلی کپی نسل قبل نیست و کسانی در مورد شکاف نسل‌ها می‌گویند. البته بعضی شکاف‌ها مثبت است. بعضا افرادی که از خانواده‌های مذهبی هستند پس از ازدواج رابطه به دعوا ختم می‌شود چون هرکدام طبق آداب و رسوم خانواده خود رفتار می‌کنند و طبق آداب اسلامی رفتار نمی‌کنند و مذهبی‌هایی را می‌بینیم که رفتاری غیر مذهبی از خود نشان می‌دهند.

سبک زندگی آمریکایی در رسانه‌های تصویری+عکس

شرکت والت‌دیزنی که کارش را با تولید محصولات سرگرمی و انیمیشن‌های کودکان آغاز کرد را امروزه می‌توان یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغ سبک زندگی آمریکایی هم دانست.

سایه‌روشن‎‎های سبک زندگی بورژوایی به مثابه یک دین

سبک زندگی بورژوایی، معماری ایران امروز را نابود کرده است. آپارتمان‎‎های کوچک با آشپزخانه‎‎های اُپن، حرم و حریم خانواده را به چالش کشیده است. این پیشروی بورژوازی و انگاره‎‎های لیبرالیسم در مجلس شورای اسلامی نیست که وزارت مسکن را به‎عنوان یک نهاد معماری و فرهنگی، به مثابه توده‎ای از گچ و خاک و آهن و آجر، با وزارت راه و ترابری، به‎مثابه خرواری از آسفالت و بتن و ریل راه‎آهن ادغام کرده‎اند!

زندگی آمریکایی؛ مادری که فرزندانش را خفه کرد

براساس گزارش مذکور، این خانواده 10 سال پیش از گوآتمالا به آمریکا آمده بودند و در ابتدا نیز مشکل خاصی در این خانواده دیده نمی‌شد. بچه‌ها همیشه شاد بودند و در حیاط بازی می‌کردند اما کم کم وضعیت تغییر کرد و مادر بچه‌ها دچار مشکلات روحی شد.

سرمايه‎داری متهم اصلی است

زندگی‎ سرمایه‎داری خیلی خرج دارد، چون آدم‎ها مجبورند مرتب موبایل و لپ‎تاپ و یخچال و کیف و کفش و اتوموبیل‎شان را بهتر کنند تا در مقایسه با تصویری که سیستم تبلیغاتی سرمایه‎داری از مرد و زن جوان و موفق و باهوش ساخته است، ‎ کم نیاورند.