اگر شاه هم ۴۰ سال فرصت داشت به همینجا نمی‌رسیدیم؟

فرد هالیدی در کتاب “توسعه سرمایه‌داری در ایران” می‌گوید در دهه ۴۰ اجاره بها حدود ۶۰ درصد از حقوق و دستمزد مردم بود. تا سال ۵۲ پانزده برابر افزایش یافت. در سال ۵۳ مجددا دویست درصد رشد کرد و در سال ۵۴ هم صد درصد دوباره افزایش یافت.

تفاسیر سرمایه‌داری از فاطمیه

در تفکر حضرت زهرا(س)، «الجار ثم الدار  اول همسایه، بعد خانه خود» متجلی است.

موسیقی اعتراض یا باد معده‌ی سرمایه‌داری؟

مخاطبی که دائماً پشتک و وارو و آفتاب‌بالانس‌های بهنام بانی روی استیج را تماشا می‌کند و گوشش از دامبیلی‌دیمبو‌های امید حاجیلی پر است، بدش نمی‌آید گاهی به آهنگی گوش دهد که پز منتقد اجتماعی و سیاسی به خود می‌گیرد و اعتراضی به فقر و جهل مردم می‌کند.

آیا قوای سه گانه منافع مردم را بر منافع سرمایه دارها ترجیح میدهند؟

در جنگ اقتصادی مردم در انتظار برخورد قوه قضاییه با محتکرین و اخلالگران اقتصادی

پیام جنبش وال‌استریت؛ اعتراض به بی‌عدالتی

پوسترهای این نمایشگاه با نگاهی انتقادی به مسئله سرمایه‌داری در ایالات متحده می‌پردازند و مسئله نابرابری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را نشان می‌دهند.

فرهنگ سرمایه‌داری مقدمه اقتصاد سرمایه‌داری

نظام سرمایه‌داری یک کل به هم پیوسته است و نمی‌توان آن را منحصر در ابعاد اقتصادی کرد. دکتر آجیلی در این یادداشت با تمرکز بر فرهنگ سرمایه داری به بررسی ابعاد سیاسی، ابعاد امنیتی- نظامی و ابعاد فرهنگی- اجتماعی این نظام می‌پردازد.

صنعت و تکنولوژی جزئی از علم دینی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سرمایه داری حاکم بر غرب همانند تفکر نمرود و قارون است که براین اساس اعتقاد داشتند که باید تا جایی که امکان دارد طبیعت و عالم را غارت کرد و برای آنها حقوق دیگران معنایی نداشت و این در حالی است که اسلام با این منطق مخالف است.

سرمایه داری یگانه راه توسعه نیست

نوآم چامسکی بنیانگذار زبان شناسی مدرن و استاد دانشگاه MIT آمریکا معتقد است، اگر خوب به تاریخ اقتصاد توجه کنیم این موضوع را در خواهیم یافت که یگانه راه رسیدن به توسعه و نوسازی، سرمایه داری نیست.

تناقضات کاپیتالیسم

نظریه پرداز آمریکایی معتقد است: سیستم و نظامی که به میلیونها نفر از مردم ضربه و صدمه بزند مطمئناً باقی نخواهد ماند. این را تاریخ به ما نشان داده است. نظامهای سرمایه داری نیز چنین هستند.

تضاد فرهنگ رمضان با فرهنگ سرمایه داری

یورام عبدالله وایلر محقق آمریکایی معتقد است: نظام سرمایه داری مبتنی بر تشویق روزافزون مصرف گرایی در زمینه غذا، کالا و خدمات است که به طور اساسی با روح و آموزه های رمضان در تضاد است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.