نعمت‌الله سعیدی

گلریز از اسطوره‌های سرود انقلابی است

سبزواری در خاطراتش می گوید، انگار چند روز مانده به عملیات بین المقدس و آزادی خرمشهر ما همه چیز را حدس زده بودیم. تصمیم گرفتیم یک سرود حماسی برای پیروزی های رزمندگان بسازیم. من به سرعت شعرش را گفتم و به آهنگساز دادم. چند روز بیشتر طول نکشید که کار توسط گلریز خوانده شد.

نگاهی به زندگی و فعالیت‌های هنری استاد محمدعلی ابرآویز

سرودهای خاطره‌انگیزی که ابرآویز در طی شش ماه مانده تا پیروزی انقلاب تولید کرد، نه تنها تا ماه ها پس از پیروزی انقلاب از رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی ایران بازپخش می شد و به مردم مبارز ایران روحیه و انگیزه می‌بخشید، بلکه هنوز هم که هنوز است هر گاه که پخش می شود برانگیزاننده احساس و یادآور آن روزهای خدایی است.

در عرصه های پیکار با دشمن جهانخوار سازش نمی پذیریم + دانلود

خانه سرود انقلاب اسلامی همزمان با ایام سالروز سیزده آبان دو قطعه سرود استکبار ستیز و ضد آمریکایی تهیه کرده که این سرود ها امروز بعدازظهر مقابل لانه جاسوسی اجرا می‌شوند.

سرود از مدارس رفت و پاپ جای آن را گرفت

چهاردهمین قسمت برنامه راز، به بحث در مورد نقش موسیقی در پیشبرد آرمان‌های انقلاب اختصاص داشت.

گفتگویی با تنظیم‌کننده سرود «ایستاده‌ایم»

تنظیم‌کننده سرود «ایستاده‌ایم» با بیان اینکه این اثر یک ترکیب یا به اصطلاح یک فیوژن بود، گفت: جای نوعی از سرودها و کلیپ‌های انقلابی در فضای فرهنگی کشور خالی است.

«برخیزید ای شهیدان راه خدا» بازخوانی شد

خانه سرود انقلاب اسلامی به منظور نکوداشت «سید حمید شاهنگیان» سرود «برخیزید ای شهیدان راه خدا» را بازخوانی کرد.

آنچه در مراسم تقدیر از حمید شاهنگیان گذشت

سید حمید شاهنگیان، در مراسم تقدیرش گفت: به نظرم برگزاری چنین مراسم هایی بیش از اینکه برای سپاس از فرد باشد، ارزش گذاری به ارزش ها است و خوشحالم که در دهه چهارم انقلاب اسلامی به مناسبت یک ارزش، چنین مراسمی برگزار شده است.

صدور انقلاب به زبان موسیقی

آخرین روزهای منتهی به پیروزی انقلاب و پس از آن، اوج شکوفایی هنر انقلاب بود. اهالی موسیقی هم همچون دیگر هنرمندان دست به ابتکارات تازه ای زدند و بدعت هایی بوجود آوردند. گاه حاصل کار دو گروه مختلف در دو رشه هنری هم افزایی ایجاد می کرد و بر این تازگی و نوآوری ها می افزود. من جمله آهنگهایی که برای اولین بار در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران آفریده شدند و در فضای نمایشگاه «پوسترهای انقلاب» در بهمن ماه 57 به گوش مردم رسید.

خالق سروده‌های انقلابی: بیماری‌ام از تنهایی است

اگر به خانه بروم دوباره به تنهایی باز می‌گردم و این تنهایی دارد مرا خفه می‌کند، وقتی یادم می‌‌فتد که باید به خانه و تنهایی برگردم، غمگین می‌شوم.

مُهر جاودانگی پای سرود «خمینی‌ای امام»

«خمینی‌ای امام» به‌عنوان نخستین سرود انقلابی ایران در فهرست میراث معنوی کشور قرار می‌گیرد.