ما و اردوغان؛ خودمان را سرزنش کنیم

واقعیت را بپذیریم؛ در ساختن وجهه‌ی کنونی اردوغان در پرونده فلسطین، «ما» هم مشارکت داشته و مقصریم. و او حالا، در دیپلماسی عمومی در ماجرای قدس، مرد شماره یک شده و ما حتی در نشست استانبول، جرات زدن زیر میز طراحی شده از سوی او را هم نداشتیم.

قدس، مقتدی صدر، توهم

مقتدی صدر باید به این سوال پاسخ دهد چرا مواضع شدیدا ضد آمریکایی او، حالا آمریکا و اسرائیل را کمتر عصبانی می‌کند؟ چرا اقدامات اکرم الکعبی که زمانی به دلیل حضور در جیش المهدی و ذیل فرماندهی مقتدی صدر، مورد عتاب آمریکا قرار گرفته بود، اکنون آمریکا را عصبانی می‌سازد اما مواضع صدر، نه؟

عمقی که دیگر استراتژیک نیست

اگر داوود اوغلو معتقد بود که بر اساس مولفه‌هایی که برای ترکیه یک عمق استراتژیک آفریده است، این کشور باید با همه ارتباط بگیرد، به دلیل بحران سوریه روابط خود در منطقه خاورمیانه را دچار آشفتگی کرد.

کنترل «نازفروشی دیکتاتور» با «چکش حقوق بشر»!

عربستان حالا احساس می‌کند که توان تحت فشار قرار دادن آمریکا جهت تغییر سیاست‌هایش را دارا است هر چند به واگرایی از این کشور اقدام نکند. ایفای نقش عربستان در مصر، سوریه، عراق و لبنان، باعث شده تا مقامات سعودی به این جمع‌بندی برسند که می‌توانند با یک مانور سیاسی که اکنون به صورت «قهر از سازمان ملل» خود را نشان داده، پالس‌های منفی به آمریکا بفرستند. اما آیا این شیوه کارساز خواهد بود؟

اسرائیل‌ستیزی به سبک دولت روحانی

یک همایش ضدصهیونیستی به نام «افق نو» در ایران به دلیل رویکرد جدید دولت در حوزه سیاست خارجی، لغو می‌شود چرا که از نظر دولت در شرایط کنونی، هر گونه تهاجم به اسرائیل، یک پالس منفی به غرب است و می‌تواند موجب تنش در روابط با آن شود.

آیا مرسی دولت را اخوانیزه کرده است؟

یکی از مهم‌ترین انتقاداتی که از سوی مخالفان محمد مرسی به او و اخوان وارد می‌شود، این است که آن‌ها عملا دولت مصر را اخوانیزه کرده‌اند. اما این اتهام در حالی مطرح می‌شود که لیست کابینه اول مرسی وقتی هنوز در آن هیچ تغییری ایجاد نشده بود، نشان‌دهنده امر دیگری است.

فلسطین و بالفورهای عربی

اگر در 1917 تلاش انگلستان این بود که دولت یهودی‌ای در سرزمین فلسطین ایجاد کند، حالا برخی دولت‌های عرب سازش‌کار به این نتیجه رسیده‌اند که باید دولت فلسطینی را در سرزمین اسرائیل ایجاد کنند! اگر دغدغه «بالفور غربی» تشکیل اسرائیل در فلسطین بود، دغدغه «بالفور عربی» تشکیل فلسطین در اسرائیل شده است، دغدغه‌ای که به هیچ وجه اصیل نیست.

چه کسی فرعون است: مرسی یا مخالفانش؟

اما سرنوشت مجلس موسسان چه شد؟ غیراسلام‌گرایان با استعفاهای مکرر عملا مانع پیشبرد تدوین قانون شدند. یک‌بار این مجلس به دلیل تفوق اخوانی‌ها منحل شد! و دوباره تشکیل شد. موسسان هم با استعفا و کناره‌گیری شماری از اعضا از جمله البرادعی که این‌ نهاد را تحریم کرده بود مواجه شد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.