سفرنامه «از دجله تا گنگ» ترجمه شد

سفرنامه علامه هبه‌الدین شهرستانی از علمای مجاهد عراق با عنوان «از دجله تا گنگ» به فارسی ترجمه و منتشر شد.

بخش‌های خواندنی کتاب «پنجره‌های تشنه»

ن هم گزارش دادم و از پول دادن‌های مردم گفتم. از پیرزنی که گونی می‌دوخت و ۴۶ هزار و ۴۰۰ تومان پول یک سال کارش را آورده بود و با گریه پرسیده بود که این اصلا به درد می‌خورد یا نه؟ گفتم او همه زندگیش را آورده و شرطی نداشته، ولی کسانی که پول زیادی می‌آورند که شاید حتی یک دهم اموالشان هم نباشد، شرط هم می‌گذارند. من به گزارش دادن ادامه دادم و ماجراهای مردم را تعریف کردم و کم کم گزارشم مثل روضه شد. آیت الله وحید به شدت به گریه افتاد؛ جوری که محسن، پسرش، فکر کرد برای ایشان مشکلی پیش آمده.

گفت و گو با نویسنده سفرنامه رهبری به یزد

از نگاه ما، انسان در این دنیا یک مسافر است و زندگی‌نامه او در واقع یک سفرنامه است. برای همین است که ما ناخودآگاه به سفر و سفرنامه اهمیت می‌دهیم. پرسش مهم این است که با آن که امروزه از امکانات سفر برخورداریم و از طریق رسانه‌های تصویری می‌توانیم به هر کجای زمین سر بزنیم چرا باز به سفرنامه‌های خاص و ادبی علاقه‌ نشان می&zw…

جریان شناسی سفرنامه‌های مرتبط با ایران

بر خلاف تصور اولیّه سفرنامه‌ها یک عنصر کلیدی در شکل گیری تاریخ معاصر ماهستند. و در دوره‌های مختلف به گونه‌های مختلف نمود یافته و حتی در قالب‌هایی مثل رمان، فیلم، داستان تصویری و…. نیز به صورت غیر مستقیم بازتولید شده اند. لذا بازخوانی سیر این آثار و سنجش اثرات آن‌ها بر فرهنگ و تاریخ و سیاست کشور و راه‌گشایی برای آینده از دل آن‌ها به مثابه‌ی محوری‌ترین سند ارتباطات میان فرهنگی، تاریخ معاصر یک امر ضروری به نظر می‌رسد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.