جزئیات ابطال کارت بنزین خودروها

یک مقام مسئول در شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به ابطال بیش از ۶.۵ میلیون کارت بنزین خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها، گفت: طرح ساماندهی کارت‌های بنزین براساس مصوبه دولت اجرا شده است.

نوبخت: افزایش قیمت بنزین گرانی نمی‌آورد

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه گرانی ۴۳ درصدی قیمت بنزین تأثیری بر قیمت دیگر کالاها ندارد، گفت: درباره حذف سهمیه بندی بنزین تصمیم بین خوب و خوب تر نبود بلکه بین بد و بدتر، یکی را انتخاب کردیم.

عکس: دولت راستگویان: بنزین گران نمی‌شود

۵ اسفندماه سال گذشته پس از آن که مجلس با هدف همراهی با دولت یازدهم، تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۱۳۹۴ (مربوط به هدفمندی یارانه‌ها) را عینا مطابق پیشنهاد دولتی‌ها به تصویب رساند، محمدباقر نوبخت به جمع خبرنگاران آمد و وعده داد که با توجه به مصوبه مذکور، در سال ۹۴ بنزین و گازوئیل گران نخواهد شد.

بنزین تک‌ نرخی و ۱۰۰۰ تومان شد

معاون وزیر نفت با اشاره به عرضه تک نرخی بنزین با دو قیمت ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ تومان اعلام کرد: سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی تا شهریور ماه اعتبار دارد.

تأمین کسری یارانه ها؛از جیب کم مصرفها

در صورت تصویب و اجرای این سناریو، مردم کم مصرفی که در حد الگوی مصرف (سهمیه ها)، بنزین مصرف می کنند و عموما کم درآمد هم هستند، جریمه می شوند و با افزایش 43 درصدی قیمت بنزین مواجه می‌‌‌‌شوند ولی پرمصرف هایی که بیشتر از سهمیه ها، بنزین مصرف می کنند و عموما پردرآمد هم هستند، تشویق می شوند.

کارت‌های سوخت امشب شارژ می‌شود

در حالی اولین سهمیه بنزین 94 امشب در کارت‌های سوخت شارژ می‌شود که دولت هنوز برای تغییر قیمت یا سهمیه بنزین در سال آینده برنامه‌ای اعلام نکرده است.

آیا تک نرخی‌شدن بنزین در راستای اقتصاد مقاومتی است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد استفاده از سیاست آزاد سازی قیمت به صورت تک نرخی نمی‌تواند مصرف آن را کنترل کند. از اواسط دهه ۶۰ تا سال ۸۵ افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت‌های مختلف بود اما مصرف بنزین همواره افزایش پیدا می کرد. در سال ۸۶ با اجرای طرح کارت هوشمند سوخت توانست مصرف آن را کاهش دهد.

خبرگزاری‌دولت از بنزین‌ ۱۰۵۰تومانی خبر داد

اخبار غیررسمی، قیمت بنزین سهمیه ای را بین ۷۰۰ تا ۸۵۰ تومان و بنزین آزاد را ۱۰۵۰ تا ۱۲۰۰ تومان تخمین می زنند، اما احتمال عرضه بنزین سهمیه به نرخ ۷۰۰ و بنزین آزاد به قیمت ۱۰۵۰ تومان قوی تر از سایر گزینه ها است.

مخالفت زنگنه با تخصیص بنزین نوروزی

در حال حاضر بیژن زنگنه رئیس کارگروه انرژی ستاد هدفمندی یارانه‌ها مهمترین مخالف تخصیص سهمیه ویژه بنزین نوروزی است، این در حالی است که برخی اعضای این کارگروه تاکنون مخالفت جدی برای تخصیص این سهمیه ویژه به مردم نداشته اند.

انقلاب بنزین برای شکست تحریم‌های اقتصادی غرب

مرکز بررسی امنیت جهانی آمریکا (IAGS) در دسامبر 2006 گزارشی را درباره طرح های ایران برای شکست تحریم‌های احتمالی غرب در زمینه بنزین با عنوان «انقلاب گاز (بنزین) احمدی نژاد- طرحی برای شکست تحریم های اقتصادی» منتشر کرد.