جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

«چمران» قهرمانی زیر سایه روایت‌ها

قهرمانان انقلاب و دفاع مقدس را باید فراتر از روایت ها شناخت چراکه نه از جنس افسانه اند که بتوان لباس داستان بر قامتشان دوخت و نه از جنس نسیان و فراموشی‌اند؛ آن‌ها هستند تا خود روایتگر خود باشند.

راز سکوت جلیل موتورساز

جلیل نمی‌تواند حرف بزند، اما با نگاه پرمعنایش، کلی حرف برای گفتن دارد؛ حرف از روزهایی که با موتورسواران جنوب تهران به سوسنگرد رفتند، به ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران پیوستند و جانانه مقاومت کردند.

سوسنگرد سه روز جانانه ایستاد

عراقی‌ها پیش از 23 آبان دو بار سوسنگرد را محاصره کرده بودند ولی موفق به تصرف آن نشدند. بار سوم عراق از چهار سو به سوسنگرد کوچک و مظلوم لشکرکشی می‌کند که این بار مردم به اجبار رزمندگان و فرماندهان جنگ، شهر را ترک می‌کنند؛ ولی نه همه آنها. در همه شهر تنها 300 نفر باقی مانده بود که بسیاری از آنها از وجود همدیگر اطلاعی نداشتند.

جزئیات نقش آیت‌الله خامنه‌ای در آزادسازی سوسنگرد

فرمانده لشکر تحت امر آیت الله خامنه‌ای قرار گرفت وهمراه با نیروهایی که موجود بود به سمت سوسنگرد حرکت کردیم و عملیات نظامی معجره آسایی شکل گرفت.

فرتاش٬ از شکست حصر سوسنگرد می‌گوید

هیچ وقت حرفی را که «تیمسار فلاحی» به من زد، فراموش نمی‌کنم. او با این حال که رئیس ستاد ارتش بود، قبل از آغاز عملیات شکست حصر سوسنگرد به دیدار من آمد و چون مرا نمی‌شناخت، پرسید: «سرگرد فرتاش کجاست؟» به او گفتم: «خودم هستم.» گفت: «ما در آستانه تاریخ قرار گرفته‌ایم. اگر یک وجب از خاک ایران به دست دشمن بیفتد بی‌آبرو می‌شویم.»

خاطرات رهبر معظم انقلاب از آزاد‌سازی سوسنگرد

ساعت يك و نيم به سرهنگ قاسمي، فرمانده لشكر 92، نوشتم كه داماد حضرت امام، از قول امام، پيغام دادند كه فردا بايد حصر سوسنگرد شكسته شود و اگر تيپ دو نباشد اين كار انجام نمي‌شود. به تيمسار ظهيرنژاد گفتم و ايشان هم قول داده كه با بني صدر صحبت كند، تيپ بيايد و شما هم آماده باشيد كه تيپ را به كار بگيريد.

روایت کربلای سوسنگرد

نیروهای عراقی که ضربه شدیدی خورده بودند، مثل دیوانه‌ها تمام خانه‌‌ها و خصوصاً ساختمان‌های بلند را که می‌دانستند ما در آن جا مستقر هستیم به توپ و تانک بستند. بچه‌ها می‌گفتند دعا کنید شهر سقوط نکند تا ما در مقابل خدا، امت و امام‌مان شرمنده نشویم.

بایستی تا فردا سوسنگرد آزاد شود

عصر روز 23 آبان ماه، سرهنگ سلیمی از سوسنگرد به من اطلاع داد که شهر به شدت تحت فشار است و امکانات غذایی و نظامی وجود ندارد. دشمن هم در صدد تحرک می‌باشد. پیش از آن قرار بود که عملیات محدودی بشود و از فشار دشمن بکاهد، ولی انجام نشد.

سالروز آزادسازي سوسنگرد در تقويم سال ۱۳۹۰ ثبت مي‌شود

دبير شوراي فرهنگ عمومي كشور با اشاره به روز 26 آبان روز آزاد سازي سوسنگرد گفت: روز آزاد‌سازي سوسنگرد يكي از رويداد‌هاي ويژه دفاع مقدس است كه در تقويم سال 1390 ثبت مي‌شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.