فیلم: شعرخوانی حامد عسگری در رثای کربلا

«حامد عسگری» در دهمین سوگوارۀ هنروحماسه اشعاری جانسوز از زبان حضرت رقیه(س) و در ذکر مصیبت حضرت علی‌اصغر(ع) خواند.

گزارش تصویری: سوگواره هنر و حماسه

دهمین سوگواره هنر و حماسه از ده تا هجدهم آبان ماه در دانشگاه هنر تهران در حال برگزاری است. آثاری از هنرمندان هیئت محبین اهل بیت(ع) در حاشیه این مراسم به نمایش در می‌آید.

اگر فرهنگ‌ساز نیستید، نگذارید فرهنگ شما را بسوزاند

فرهنگ، عادت زمانه است و عادت خیلی اهمیت دارد. امیرالمومنین در غرر الحکم می‌فرمایند: «العاده تبع الثان». عادت، طبیعت ثانوی انسان است. عادت می‌آید جای طبیعت آدم را می‌گیرد. انسان چون به آن کار عادت کرده است، احساس می‌کند این فطرتش است. این فرهنگ است که طبیعت تو را تغییر داده است.

انعطاف‌ناپذیری به‌جا زیرساخت حماسه است

فرهنگ حماسه، چه فرهنگی است؟ فرهنگی است که همان‌قدر که به انعطاف‌پذیری بها می‌دهد، به صلابت بها دهد. چرا باید به صلابت و انعطاف‌ناپذیری کمتر بها بدهیم و بیشتر به انعطاف‌پذیری بها بدهیم؟ فرهنگ حماسه، فرهنگی است که برای انعطاف‌پذیری حد قائل است؛ برای انعطاف‌ناپذیربودن هم ارزش قائل است.

با دین به جنگ حماسه آمده‌اند

حماسه، اکنون می‌تواند ملاک اسلام ناب و اسلام آمریکایی باشد. حماسه دشمنان بسیار فراوانی دارد: حماسه‌های قلابی که ساخته می‌شود، شهادت‌طلبی‌ها و جهادهای قلابی و جعلی. می‌بینید که در منطقه [خاورمیانه] کارهایی می‌کنند که هیچ انسانی در تاریخ بشریت، در جریان تحریف هیچ دینی، به این خزعبلات نیفتاده است. اسم آن را هم می‌گذارند حماسه؛ برای‌آن‌که حماسه را به لجن بکشند. دشمنان فراوانی با درس‌ها و تئوری‌های متفکران وابسته به جریان استکبار در دانشگاه‌ها رسوخ کرده‌اند و مشغول نابودکردن حماسه هستند.

سوگواره «هنروحماسه»؛ هیئتی متفاوت در دانشگاه هنر

«در کنار برنامه‌هایی که سال‌های گذشته نیز در هیئت برگزار می‌شد، امسال نوآوری‌هایی در برگزاری مراسم داریم؛ ازجمله، نقالیِ بخش‌هایی از واقعۀ کربلا که در کنار مراسم دمام‌زنی برگزار می‌شود. این نقالی در بخش‌هایی با نوحه‌خوانی ترکیب می‌شود که درنهایت، کار تأثیرگذاری را به نمایش می‌گذارد. این کار را دو تن از دانشجویان دانشگاه‌های صداوسیما و هنر اجرا می‌کنند.»

دهمین پوستر سوگواره هنروحماسه منتشر شد

دهمین پوستر هیئت محبین اهل‌بیتعلیهم‌السلام (هیئت دانشجویان و دانش‌آموختگان هنر و رسانه) در دهمین سال فعالیت این هیئت منتشر شد. این پوستر براساس شعار «تا قیامت ز قیام تو قیامت برپاست» که شعار هیئت محبین اهل‌بیتعلیهم‌السلام در محرم امسال است، طراحی شده است.