چرا مردم به عرفان‌های نوظهور رو می‌آورند؟

چه عواملی باعث گرایش جوانان و نوجوانان به عرفان‌های نوظهور می‌شود؟ چرا برخی افراد بیشتر به این عرفان‌ها کشیده می‌شوند؟ واضح است که بررسی علل روان‌شناختی گرایش افراد به عرفان‌های نوظهور به این سادگی نیست و باید پشتوانه تحقیقی داشته باشد و به صورت جزئی‌تری بررسی شود. با این حال، در زیر به عواملی پرداخته شده است که داشتن آنها احتمال گرایش افراد به این عرفان‌ها را بیشتر می‌کند.

بچه‌‌دار شدن چه ویژگی‌های مثبتی برای شما می‌آورد؟

نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه بریگهام یانگ آمریکا بر روی 200 هزار خانواده از 86 کشور جهان بین سال‌های 1981 و 2005 نشان می‌دهد که داشتن فرزند: موجب کاهش فشار خون می‌شود. تمایل والدین به یادگیری را افزایش می‌دهد. بر اعتماد به نفس والدین می‌افزاید. درک زیبایی‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد. شادی را برای والدین به ارمغان می‌آورد. دقت والدین را در کوچک‌ترین اقدامات حتی در پارک خودرو بالاتر می‌برد.

هدف از ازدواج آرامش است یا تداوم نسل؟

بشر در دو جنس خلق شده است و هر کدام با ویژگی‌های متفاوتی که دارند جذب هم می‌شوند و وقتی این اتفاق افتاد و ازدواج صورت گرفت، چون زن و مرد به هم نیاز دارند و ویژگی‌های مختلفی دارند، کنار هم به سکون و آرامش هم دست می‌یابند. اما ریشه‌ای‌تر از بحث آرامش یافتن، تداوم نسل است.

عرفان‌های نوین؛ عرفانی با اهداف دنیوی!

مراقبه يكي از مهم‌ترين مشخصه‌ی عرفان‌های نوین است که می‌تواند به صورت جسمي و ذهني انجام گيرد. هدف از مراقبه دستيابي به نشاط و سلامتي جسم و روان فرد است. به مراقبه‌ی ذهني، مديتيشن گفته مي‌شود. تكرار اوراد خاص، گوش دادن به موزيك مراقبه، تمركز و انجام پاره‌ی حركات بدني از جمله اقداماتي است كه در اين مراقبه‌ها صورت مي‌گيرد.

فرقه‌تراشی‌ عرفان‌های نوظهور برای ادامه حیات سرمایه‌داری است

با چنین رویکردی که کشورهای غربی به خصوص آمریکا در پیش گرفته‏‌اند نظام سرمایه‏‌داری به حیات خود ادامه می‏دهد و روي بحران معنویتِ فعلی در غرب سرپوشی از معنویت‏های انسان‌محور و دروغین گذاشته می‏‌شود. نتیجه این‏‌که انسان‏ها از تعلیمات انبیا فاصله می‏گیرند و فطرت خداخواهی آنها خاک‌مالی مي‌شود و به ظاهر با مسالمت در کنار هم زندگی مي‌کنند.

«سلام بچه» در شماره شهریورماه سپیده دانایی

سپیده دانایی در پرونده این شماره خود به موضوع «داشتن یا نداشتن فرزند» پرداخته است. اشاراتی نقدگونه به برنامه‌های افزایش جمعیت، گزارشی از همسرانی که نمی‌خواهند والد شوند، راهکارهای مقابله با اضطراب‌های فرزندپروری و فواید روان‌شناختی بچه‌دار شدن از جمله موضوعاتی است که در پرونده این شماره به آن پرداخته شده است.

«عرفان‌های جادویی» در شماره جدید سپیده دانایی

سپیده دانایی در پرونده این شماره به موضوع «عرفان های جادویی» پرداخته است. عرفان حلقه، قانون جذب، وین‏ دایر، اکهارت ‏توله، یوگا، اشو، کوئلیو، دالایی لاما، سای بابا، عرفان سرخ‏پوستی و… اسامی هستند که امروزه زیاد به گوش می‌خورند و در میان مردم و اغلب جوانان جایی برای خود باز کرده‌اند. اما این اسامی یا بهتر بگوییم آیین‌های عرفانی نوین چه هستند؟ وجه مشترک آنها چیست؟ هدف آنها چیست؟ چه تفاوت‌هایی با عرفان اسلامی دارند؟

مزاحمت‌های جنسی مردان صاحب‌منصب در سپیده دانایی

ماهنامه سپیده دانایی در پرونده شماره تیرماه خود به موضوع «مزاحمت‌های جنسی مردان صاحب منصب» پرداخته است. مزاحمت جنسی که غالبا از سوی یک مرد دارای قدرت علیه یک زن، در ارتباط کاری اتفاق می افتد، متاسفانه، در تمامی کشورهای جهان رو به گسترش است. کشور ما نیز از این پدیده‌ی زشت مستثتی نیست و تحقیقات مختلف و خبرها، دال بر ظهور رو به گسترش این نوع مزاحمت است.

«حسادت‌های عاشقانه» در آخرین شماره سپیده دانایی

در شماره خردادماه سپیده دانایی به موضوعاتی چون حسادت‌های عاشقانه و ریشه‌یابی و درمان بددلی و بدگمانی بین همسران، گفت‌وگو و نقش آن در تفاهم بین همسران جوان، والدین و پرورش هوش هیجانی فرزندان، نحوه مواجهه با افراد درگیر، بررسی روانشناختی فیلم نارنجی‌پوش و مثل همیشه پرسش‌های خوانندگان و پاسخ‌های اساتید مشاور روان‌شناس پرداخته شده است.

تفاوت شاخصه‌های عزاداری با افسردگی در «سپیده دانایی»

پنجاهمین شماره ماهنامه روان شناسی و مشاوره سپیده دانایی با بررسی «نقش پدر در تربیت فرزندان» منتشر شد. بررسی روانشناختی تغییر قانون مهریه، راههای جلوگیری از عادی شدن زندگی زناشویی، روانشناسی تعلل و اهمال کاری، بررسی پیامدهای ازدواج نوبتی در خانواده و بازگشت به زندگی شاد بعد از طلاق از مهمترین موضوعاتی است که در این شماره به آن پرداخته شده است. بررسی قیام امام حسین(ع) از نگاه روانشناسی مثبت و تفاوت شاخصه‌های عزاداری با افسردگی از دیگر مطالب این ماهنامه است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.