«فرهاد» واسطه آشنایی آوینی با امام بود

مریم امینی درباره نحوه آشنایی شهید سیدمرتضی آوینی با امام خمینی (ره) گفت: اولین ارتباط آقا مرتضی با حضرت امام از طریق نواری بود که آقای فرهاد مهراد درباره شکست حکومت نظامی به ما دادند.

«همچنان آوینی» در تبریز برگزار می‌شود

دفتر مطالعات جبهه‌ فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی، به همین مناسبت، ویژه‌برنامه‌ی «همچنان آوینی» را با محوریت بررسی اندیشه‌های آن شهید در حوزه‌ی فرهنگ و هنر، انقلاب اسلامی و جهان معاصر برگزار می‌کند. در این ویژه‌برنامه، دکتر احمدرضا بیضایی به این پرسش از منظر شهید آوینی پاسخ می‌دهد: «کدام انقلاب اسلامی؟» و آقای اسفندیار وکیلی هروی به واکاوی مفهوم «هنر» در آرای آن شهید می‌پردازد.

عکس: حاتمی کیا، آوینی، شمقدری در سالهای دور

از چپ: محمود اربابی، محمدعلی حسین نژاد(رییس اسبق سازمان سوره)، ابراهیم حاتمی کیا، جواد شمقدری، مجید امامی(فیلمنامه نویس و تدوینگر)، شهیدآوینی و …

جنگ بوسنی به روایت فرهنگ

ماجرا وقتی وحشتناک تر می شود که همسایه دیروز و پریروز، یک دفعه می شود دشمن و با اسلحه پیش رویت می ایستد؛ نه برای تهدید، برای کشتن، کشتن واقعی. این اتفاقی است که سال ها پیش در بوسنی و هرزگوین افتاد. صرب ها که قساوت شان بعد از جنگ بوسنی روی نازی ها را سفید کرد و تمثیل شد در دنیای جنگ و دفاع، به جان مسلمانان بوسنی افتادند و آن هم بد! دستور رسیده بود که مردان و پسران را بکشید و زنان را …

زائری: نباید آوینی را تجزیه کنیم

یکی از آفت هایی که امروز ارزش ها و آرمان های ما را تهدید می کند این است که یکی مثل من که حدود سه بار شهید آوینی را دیده است شروع کند به خاطره تعریف کردن. اتفاقی که در دفاع مقدس هم رخ می دهد.

برنامه ترکیبی«شبی با مرتضی» برگزار می‌شود

مراسم پاسداشت بیستمین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی با عنوان «شبی با مرتضی» طی سه شب در نخلستان سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار می‌شود.

شهید پاریاب به خاطر تحریم داروها شهید شد

ما مقصریم که این روزها کمتر از حال جانبازی می‌پرسیم که گرفتاری‌اش همین دم و بازدم است. عرصه تنگ می‌شود وقتی داروها گران می‌شود و ماهی 1 میلیون تومان بیشتر حقوق نمی‌رسد که باید با آن هم خرج زندگی و زن و بچه را داد و هم دارو و درمان را؛ و در این شرایط بنیاد جانبازان، این جانبازان را رها می‌کند تا برای تهیه دارو به سمت بازار آزاد بروند.

عکس: وحید جلیلی در تشییع شهید آوینی

تصویر زیر حضور وحید جلیلی در مراسم تشییع پیکر شهید مرتضی آوینی است. جلیلی که در ان زمان سال‌های اول دانشجویی را طی می‌کرد. ده سال بعد سردبیر ماهنامه سوره شد که زمانی آوینی آن مسئولیت را به عهده داشت.

خون آوینی دیوار بی اعتمادی مردم نسبت به فرهنگ را فرو ریخت

در دانشگاه های خارج از کشور آثار مستند شهید آوینی مورد مطالعه پژوشگران و محققان قرار می گیرد. در کنفرانسی در اسکاتلند شاهد بودم که استاد دانشگاهی از دانشگاه پاریس در مورد آثار شهید آوینی تحقیقات گسترده ای را انجام داده بود. وی یا محققی از دانشگاه آکسفورد در مورد آثار ایشان تحقیق کرده بود.
بعد از این کنفرانس آرشیوی از آثار و تالیفات شهید آوینی در دانشگاه سنت انترو استکاتلند راه اندازی شد.

حکایت یک‌راه طی شده؛ نگاهی دیگر به آوینی

در این برنامه دکتر احمد‌رضا بیضایی، حجت‌الاسلام سیدعلی آتش‌زر و روح‌الله رشیدی به ترتیب موضوعات انقلاب اسلامی، سینما و دنیای جدید را از منظر شهید سیدمرتضی آوینی مورد بررسی قرار خواهند داد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.