تاریخچه هالیوود و نمادش

منطقه هالیوود که امروز دیگر به نمادی از سینمای غرب تبدیل شده است، تاریخچه‌ای خواندنی دارد که چطور یک منطقه توسعه‌نیافته که بیشتر برای چرای حیوانات استفاده می‌شد حالا قطب سینمای جهان است.

فیلم: دیدار دست‌اندرکاران جشنواره عمار با رهبر معظم انقلاب

در آستانه برگزاری پنجمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار٬ دبیرخانه این جشنواره اقدام به پخش مستند کوتاهی درباره دیدار دست‌اندرکاران این جشنواره با مقام معظم رهبری کرد. در این مستند بخش‌هایی از گفتگوها و حواشی این دیدار منتشر شده است.

بازنمایی زن در سینمای قبل از انقلاب

چرخش تاریخی پهلوی دوم از اروپا به آمریکا و سرسپردگی محض به سیاست‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آمریکا به سال های پرتحرک و پرتنش تبدیل شد.

اسعدیان: مشکل ما آرگوسازان داخلی است

همین میشود آرگو سازی! یعنی هر فیلم آشغال و ضعیفی که زیر زمینی ساخته شود و به جشنواره های خارجی برود، تبدیل به آرگو می شود و بر ضد کشور ما عمل میکند. پس ما نیازی به آرگو نداریم. نیاز به این داریم که به یک عده بگوییم به جای اینکه کاری کنید، لطفا خاموش باشید و هیچ کاری نکنید!

سینمایی در جستجوی هیچ

شاید بتوان پیشینه ی سینمای روشنفکری را در اوایل دهه ی بیست سینمای اروپا دانست. آن زمان که جوامع جنگ زده‌ی پس از جنگ جهانی اول به سمت برخی مکاتب هنری از جمله سورئالیسم روی آورده بودند. در این فضای رخوت زده‌ی پس از جنگ، سینما نیز تحت تاثیر مکاتب مذکور کارهایی ارائه می کرد که مولفه های مکاتب فوق به وضوح در آنان دیده می شد.

وقتی سوپر استارهای هالیوود «بی‌مصرف» می‌شوند

در سینماهای امروز دیگر کمتر اتفاق می‌افتد که کسی همه فیلم‌هایی را که بازیگر محبوبش در آن‌ها نقش آفرینی می‌کند ببیند. اصلا دیگر بازیگر محبوب مانند گذشته به معنای قهرمان نیست. به همین خاطر است که خط تولید سوپر استارها دیگر تولید ندارد. بلکه قهرمان هایی معمول‌تر پا به عرصه سینما می‌گذارند.

توجیه عملکرد نظام سلطه در رسانه ملی

مسئولین رسانه ملی بی‌توجه به بررسی پیامدهای این امر بیننده را به تماشای این فیلم‌ها با تبلیغات وسیع و گسترده دعوت کرده و پس از آن وی را بدون نقد اثر و آگاه سازی نسبت به مقصود تولید کنندگان، به حال خود رها کرده و به نوعی بر پیام آنچه نمایش داده می‌شود مهر تایید می‌زنند.

مرادیان: تکلیف ما را روشن کنید اسکار خوب است یا بد؟!

جریان هالیوودی ثابت است و سی سال است چنین موضعی نسبت به اسلام دارد، چگونه است که سال گذشته اسکار خوب بود و از کسی که اسکار گرفت استقبال کردیم، اما امسال اسکار بد شد؟

«انتقام جویان»: انتقام پوزیتیویستی از خدایان

در انتقام جویان «مرد آهنی»، «هالک» و «کاپیتان آمریکا» هرسه ابرقهرمان، فرزند خواسته و یا ناخواسته تکنولوژی بشری یا همان خدایان علم هستند که در برابر «ثور» و «لوکی» خدایان جهل بشری قدم علم می‌‌کنند و بدون کمک این خدایان تکنولوژیک حتی «ثور» که خدای خوبی‌هاست نمی‌تواند پلیدی برادر خوانده‌اش را مهار کند.

دی‌کاپریو در «گرگ وال‌استریت» +عکس

تحلیل‌گران اقتصادی سینما عقیده دارند «گرگ وال استریت» یکی از رقبای اصلی مراسم اسکار سال آینده در رشته‌های بهترین فیلم، کارگردان، بازیگری و فیلم‌نامه خواهد بود.