محمدرضا آقاسی، بانگ رسای دعوت به مبارزه و مقابله با عافیت‌طلبان و اشرافیت

آقاسی طبیب دوار بطبه بود، به جمع‌های مختلف می‌رفت و غیر از خود محتوای شعر، لحن انقلابی و حماسی او تأثیر شعر را دوچندان می‌کرد، اشعار آقاسی نه‌تنها وضعیت آن روز جامعهٔ ایران را بازنمایی می‌کرد، که بسیاری از آن‌ها هنوز تازه و حرف روز است. آقاسی تلاش می‌کرد تا تکرار آرمان‌ها و دعوت به مبارزه را با مبانی اسلامی و شیعی پیوند بدهد.

چارانه‌های بیژن ارژن: عدالت‌خواهی و مبارزه

بیژن ارژن شاعر کرمانشاهی‌الاصل، یکی از شاعران انقلابی است که توجه ویژه به عناصری مثل عدالت اجتماعی دارد. او که از حلقهٔ محمدجواد محبت محسوب می‌شود، اشعار زیادی با این مضامین دارد. او گرچه کم‌تر سیاسی است اما در شعرهایش مضامین عدالت‌خواهانه فراوان هست.

مشفق کاشانی؛ معلم شاعر

اشعار مشفق تلفیقی از اندیشه و عواطف در ظرف شعر کلاسیک بود و با وجود اینکه زبان و فرم اشعار وی غالبا سنتی است، اما مضامینی که در شعر استخدام می‌کرد هیچگاه کهنه و تکراری نبود. و البته همین نازک‌بینی و مضمون پردازی‌‌، رگه‌های سبک هندی را در اشعار او به نمایش می‌گذارد و هر چند واژگان قدیمی هستند اما نگاه به آن‌ها از زاویه‌ای جدید برای خواننده لذت بخش خواهد بود

شاعره‌ای حاضر در صحنه‌های انقلاب

پروانه نجاتی، بانوی شعر شهدا، حاضر در صحنه‌های انقلاب «بانوی شعر جنگ» که به تعبیر خود «در من کسی است عاشق و شیدا و بی قرار؛ تا این گدازه هست شکیبا نمی شوم» یکی از پرکارترین شاعران انقلاب است که همراه شدن دوران راهنمایی و دبیرستانش با جنگ و پس از آن حضور در دانشگاه، او را به عرصه‌ شعر کشانده است.

بزرگداشت حسین اسرافیلی برگزار می‌گردد

«دهمین شب شاعر» سازمان هنری و رسانه ای اوج ویژه پاس داشت شاعر انقلاب اسلامی « استاد حسین اسرافیلی» برگزار می‌شود.

‫مهرداد اوستا؛ شاعر قصیده‌های شور و حماسه‬

روح حاکم بر اشعار مرحوم مهرداد اوستا، آزادی و عدالت است و همواره امید روزهای روشن آینده در آن موج می‌زند. از طرف دیگر پیوند عمیق او با انقلاب اسلامی و ارزش‌های آن، تاثیر زیادی در اندیشه‌ی اوستا گذاشته است و در آثار مختلف نمونه‌های زیادی را می‌توان پیدا کرد؛ به ویژه در مجموعه‌های دهه‌ی پنجاه به بعد.

ادای احترام ۱۰۰ شاعر به سلمان شعر انقلاب

مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با بیان اینکه در همایش «سلمان سلام» ۱۰۰ شاعر ایرانی و خارجی حضور خواهند داشت، گفت: شعر سلمان در مرزهای ایران باقی نماند. در سروده‌های او رگه‌هایی از بیداری اسلامی دیده می‌شود.

جدایی از همسر معتاد و کار در شرکت نفت تا خادم قرآن شدن

در بازگشت به ایران اگرچه به دلیل روشنگری‌های سیاسی در ایران و خارج، مشکلاتی برای استخدام او وجود داشت اما چون در کارنامه‌اش از 48 واحد درسی 8 واحد ترجمه ثبت شده بود و کمبود و نبود استاد ترجمه برای رشته‌های زبان خارجی باعث گله‌مندی گروه‌های زبان بود…

روایت دیدار استاد طاهره صفارزاده با امام راحل

وقتی به کوچه های جماران رسیدیم یادم هست که ایشان با درختهای خیابان هم صحبت می کرد و زیر لب می گفت خوشا به حال شما که چهره یک فرد فرهیخته را نوازش می کنید وقتی به منزل امام رسیدیم چادر نمازش را از کیفش درآورد و گفت: دوست دارم با این چادر به دیدار ایشان بیام تا متبرک شود.

قزوه: شاعران دهه ۶۰، پهلوانان ادب انقلابند

علیرضا قزوه گفت: چهار دهه از انقلاب اسلامی می‌گذرد، اما هنوز پهلوانان ادبی ما شاعران دهه 60 هستند. بعد از آنها دیگر پهلوانانی رشید در ادبیات ما نرویید. درست است که جوان‌هایی پا به پای آنها رشد کردند، اما امروز دوره تثبیت است و در این دوره باید در کنار جلسات تجلیل به فکر نقد و تذکره‌نویسی هم باشیم.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.