پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

آغاز سال واقعی، ۲۴‌ رمضان است

پناهیان گفت: سال جدید به معنای واقعی کلمه از روز بیست و سوم یا بیست و چهارم ماه مبارک رمضان شروع می‌شود؛ چون ارزاق تقسیم شده است و ما در مرحلۀ جدیدی از زندگی قرار گرفته‌ایم.

شب بیست و سوم را به مهمترین حاجت بشر اختصاص دهیم

کاش مومنین در شب بیست و سوم الهی العفوها را به نیت زمینه‌سازی برای ظهور بگویند. و ابراز شرمندگی‌ها را به‌خاطر فراهم نکردن مقدمات ظهور بگویند. شب بیست سوم با موضوع فرج بسیار تناسب دارد، چون سحر شب بیست و سوم آن سالی که بنا باشد حضرت ظهور بفرمایند، منادی صدا خواهد زد و قریب الوقوع بودن ظهور را اعلام خواهد کرد. انگار پروردگار عالم به گریه‌ها و تضرع‌ها نگاه می‌کنند، بعد تصمیم ظهور را اعلام می‌فرمایند.

۱۱ توصیه استاد پناهیان برای درک لیله القدر

حجت الاسلام پناهیان: این یازده مورد شرایطی هستند که به ما کمک می‌کنند برای حضور در شب‌های قدر آمادگی قلبی پیدا کنیم. هر کدام از این شرایط را به هر مقداری نداشته باشیم، به همان مقدار از فیض شب‌های قدر محروم خواهیم بود. چون فیض شب‌های قدر را به اندازۀ صفای قلب و سلامت قلب‌مان به ما عنایت می‌کنند. دربارۀ هر کدام از این شرایط، چند دقیقه فکر کنید و قلب خودتان را به آن موضوع متوجه کنید، تا ان‌شاءالله یک دل آماده برای حضور در شب قدر پیدا کنید.

چگونه از شب قدر بهترین بهره را بگیریم؟

باید متوجه بود که شب قدر یک حقیقت قابل درک به کمک قلب و به علم حضوری است و همین‌ که خواستیم با علم حصولی و با آن روبه‌رو شویم آن حقیقت در حجاب می رود. شب قدر ظرفی است برای نظر به عالی‌ترین حقایق قدسی.

شب قدر چه شبی است و چه جایگاهی دارد؟

اینکه شب قدر، بین سه یا دو شب عنوان شده یا هر سه شب، شب قدر عنوان شده است براى این است که عبادت شب قدر افضل از عبادت هزار ماه است که هشتاد و سه سال و چهار ماه است.

اعمال امیرالمؤمنین در شب‌های قدر

امام علی علیه السلام در شب‌های قدر حال ویژه‌ای داشتند و در بدترین وضع مسجد مدینه که گل و آب آنجا را فراگرفته بود، مشغول عبادت و شب‌زنده‌داری می‌شدند.

مقدرات شب قدر با دعا قابل تغییر است

هر چند که اقتضای تقدیرات در شب قدر محکم و غیر قابل تغییر بودن است اما اگر انسان دعای جدی داشته باشد می تواند این تقدیر را تغییر دهد؛ فرصت شب قدر را باید غنیمت دانست.

آیا در ادیان دیگر شب قدر وجود داشته است؟

در این ادیان این شب را شب قدر نمی‎دانند، بلکه با نام‎های همچون عید فصح، شب پسح یا عید فطیر معروف است و نتیجه اینکه هر چند با نگاه به روایات اسلامی شب قدر از اول خلقت عالم امکان، بوده است.

علی و فرق پر از خون به خانه می‌آید

سید سکندر حسینی از شاعران اهل افغانستان با توجه شب‌های ماه مبارک رمضان و نزدیک شدن به شب‌ ضربت خوردن امام علی(ع) شعری سروده است.

فضیلت زیارت امام حسین در شب‌های قدر

زیارت امام‌حسین علیه السلام و تلاوت ادعیه آن یکی از اعمالی است که در همه ایام سال به ویژه ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر به دوستداران آن حضرت بسیار توصیه و فضائل بسیاری نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.