یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

سه هزار شهید در جنگ تحمیلی، سند برادری ایران و افغانستان

شاید کمتر کسی بداند اولین رزمنده‏ افغانستانی دفاع مقدس از کدام روستای افغانستان آمد و در کدام جبهه ایران شهید شد؛ اما امروز همه می ‏دانند که ملت بزرگ افغانستان در سال های جنگ نزدیک به 3 هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

پیاده آمده بودند… بال گشودند و رفتند

چند وقت پیش به حسب اتفاق به وصیت‌نامه‌ای از یک نوجوان افغانستانی که در جنگ هشت ساله ایران به شهادت رسیده بود برخوردم؛ وصیتی که صفای باطن و روشنی ضمیرِ شهید در تک تک واژه‌های آن متبلور بود. برای برخی شاید این معادلات به هیچوجه حل شدنی نباشد.

مبارزان بی‌مرز روایتی‌از ۱۶رزمنده افغان جنگ‌ایران

«مبارزان بی‌مرز» روایتی از 16 رزمنده افغان حاضر در دفاع مقدس ایران است،‌ این رزمندگان مدت‌ها پیش از شرکت در دفاع مقدس ایران در جنگ افغانستان در برابر روس‌ها نیز حضور داشته و در این کتاب در قالب بیان خاطرات خود تلاش کرده‌اند تا تصویری فراموش‌شده از حضور افغان‌ها در کنار رزمندگان ایرانی در جبهه‌های دفاع مقدس را به تصور بکشند.

اعدام بیش از ۳۰۰ افغان به جرم «خمینیست» بودن + اسناد

در بررسی این فهرست می بینیم، افزون برکسانی که اتهام شان ثبت نشده، اتهام ‏هایی چون ضد انقلاب، اخوانی( طرفدار اخوان المسلمین مصر) و ؛خمینیست( هواداران امام خمینی (ره)) ، بیشتر به چشم می‏خورند. اتهامی که به طور یقین، در دادگاه‏های کمونیستی وقت حکمش مرگ بوده است.

ما از شهدای افغانی جنگ تحمیلی شرمنده‌ایم

جهت اطلاع این خانواده‌های محترم که بیم هم‌درس شدن فرزندانشان با اهالی کشور همسایه موجب شده است تا اعتراض خود را این گونه بیان کنند، تنها به سه شهید نوجوان افغانی اشاره می‌کنیم که در هشت سال دفاع مقدس تمام بدرفتاری‌های مردمان ایران را نادیده گرفته و مردانه در جبهه های حق علیه باطل ایستادند. یکی از آنها در وصیت نامه خود درباره تنها دارایی مالی‌اش نوشت: «موتورم را هم بفروشید و پولش را به جبهه واریز کنید.»

افغانستان امروز؛ باغستان شهیدان

وقتی در جمع‌شان برای آنها حرف زدم و شعر کودک خواندم حس عجیبی را در چشمان‌شان می‌دیدم. انگار همه می‌خندیدند. همه دانش آموزان هدیه‌ای برای معلم‌شان آورده بودند. تمام هدایا خوراکی بودند و هشتاد درصد آنها شکلات. دانش آموزانی که ابتدا آمدند و سرود معارف را خواندند، بعد از خواندن چند مقاله به نوبت هدیه‌های‌شان را تقدیم معلم عزیزشان کردند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.