سیاستها و اقدامات جالب پوتین

روسیه پوتین روسیه ای است که با سال های قبل از او تفاوت فراوانی دارد؛ او کمر بسته تا نسلی متفاوت از دوره میراث غربگرایی تربیت کند. نسلی ورزشکار، پرکار، خانواده دوست و به دور از عیش و نوش و سبک زندگی متداول غربی.

ساحل‌نشینان خزر به توافق می‌رسند؟

هفتم مهرماه بار دیگر سران کشورهای ساحلی دریای خزر در آستراخان روسیه گردهم می‌آیند تا گامی دیگر در جهت حل مناقشه رژیم حقوقی خزر بردارند.

نتیجه‌ی اعتماد سایر کشورها به آمریکا چه شد؟

تجربه‌ی برخی کشورها در رابطه و مذاکره با آمریکا می‌تواند نوع برخورد آمریکا و الگوی رفتاری این کشور را در مواجهه با دیگران نشان دهد. این امر شاخصی اساسی در تنظیم روابط ما با این کشور خواهد بود.

چرا رضاشاه صدای پای سرنوشت را نشنید؟

مطلب حاضر به این پرسش‌ها می‌پردازد که آیا کناره‌گیری رضاشاه اجتناب‌ناپذیر بود؟ چرا انگیزه‌های روانی، داخلی و بین‌المللی او را به سمت بی‌طرفی در جنگ سوق داد؟ بی‌طرفی او بر چه باورهایی استوار بود؟ و چرا او علاوه بر آنکه روبروی ارتش متفقین نایستاد، کناره‌گیری نمود؟

پیروی از انقلاب اسلامی ادامه خواهد داشت

رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان با اشاره به ماهیت انقلاب اسلامی در ایران اظهار داشت، انقلابی که در سال 1357هجری شمسی به وقوع پیوست، یکی از کامل‌ترین انقلاب‎ها در سراسر کشورهای اسلامی در بیش از یک هزار سال می‌باشد.

تاجیک‌ها نام چین را به ایران ترجیح می‌دهند

اکنون در این کشور آموزش خط فارسی تقریبا اختیاری است و بعضی مردم به‌واسطه‌ی علاقه‌ی زیادی که به فرهنگ گذشته‌ی خود و ایران دارند، آن را فرا می‌گیرند؛ اما فقط در حد خواندن، چون تمرین نوشتن ندارند و برای‌شان ضرورتی هم ندارد. همان خواندن را هم کامل بلد نیستند به‌طوری که وقتی یک کتاب فارسی مقابل‌شان قرار می‌گیرد نمی‌توانند آن را بدون ایراد بخوانند.

انتخابات ایران و پرسش‌های منطقه

انتخابات ریاست‌جمهوری شاخص راستی‌آزمایی است. آیا غرب موفق بوده یا مقاومت؟ اگر غرب موفق شود، مردم كشورهای پیرامون، در عملیات ذهنیِ راستی‌آزمایی به پیام رسانه‌های غربی اعتماد می‌كنند و از مدل مقاومت دور می‌شوند. اما اگر مردم در صحنه حاضر شوند و مشاركت بالایی برای انتخابات رقم بخورد، آن‌گاه مردمِ ایران خود به عنوان یك رسانه عمل می‌كنند و اعتماد به جمهوری اسلامی در سطح منطقه بالاتر خواهد رفت.

عکس: رئیس‌جمهور شوروی در ایران

لئونید برژنف به اتفاق همسر خود هنگام بازدید از آثار تخت جمشید شیراز در جریان بازدید از ایران

روایت آیت‌الله جوادی‌ از ابلاغ پیام امام(ره) به گورباچف

گورباچف فکر می‌کرد که ما نامه امام خمینی رحمه الله علیه را به ایشان تسلیم می‌کنیم، در حالی که ما برای تسلیم نامه به شوروی نرفته بودیم، بلکه نامه بنیانگذار انقلاب اسلامی را به گورباچف تعلیم داده‌ایم.

انتشار «انقلابی كه به آن خيانت شد» به قلم تروتسكی در ايران

ترجمه كتاب «انقلابي كه به آن خيانت شد، اتحاد شوروي چيست و به كجا مي‌رود» منتشر شد. لئون تروتسكي در اين اثر كه آن را در سال 1936 نوشته، برداشت‌هايش از انقلاب شوروی و چالش‌هاي اين انقلاب را بررسي كرده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.