لازمه تفکر حلبی افزایش ظلم و فساد تا ظهور بود

آقای حلبی قبول نداشت که ما می‌توانیم جامعه را به‌سمت ظهور بکشانیم، چرا که زمینه‌ی ظهور از طریق معجزه و خواست خداوند محقّق می‌شود نه از راه طبیعی. پس ما عاملی برای زمینه‌ی ظهور نیستیم… لازمه‌ی تفکّر آقای حلبی – اگرچه غیر عمد – منجر به این می‌شد که در جامعه، ظلم و جور فراوان شود، تا حضرت ظهور نمایند.

حجتیه‌ای‌هایی که به مجاهدین خلق پیوستند

مروری بر زندگینامه‌ی سران سازمان مجاهدین خلق ایران(منافقین)، ما را به این نکته رهنمون می‌سازد که تعداد قابل توجّهی از آنان سابقه‌ی عضویّت در انجمن حجّتیه داشته‌اند. نتیجه‌ی تفریط در مبارزه تحت لوای انجمن، افتادن به وادی افراط و مبارزات مسلّحانه بود، آن‌هم با این نگاه که هدف، وسیله را توجیه می‌کند.

امام جایز نمی‌دانست که وجوهات، به آقای حلبی داده شود

در یک دیدار خصوصی در منزل امام با تعدادی از رفقای مشهد بوديم که یکی از آنان سؤال کرد: خانمی سی‌هزار تومان وجوهات بدهکار بوده است که این وجوهات را به آقای شیخ محمود حلبی داده است. امام فرمود: باید مجدّداً بپردازد. امام جایز نمی‌دانست که وجوهات به آقای شیخ محمود حلبی که مسئولیّت انجمن حجّتیه را به‌عهده داشت، داده شود.

انصاریان: حجتیه‌ای‌ها از ما به ساواک شکایت کردند

با کمال تعجّب مطّلع شدیم آن‌ها به شهربانی رفته و از ما شکایت کرده‌اند. آن‌ها گفته بودند که آقای انصاریان آمده تا در این‌جا افکار آیت‌الله خمینی و باند او را اشاعه دهد. واقعاً جای تعجّب بود که چگونه این مدّعیان دین‌داری و وابستگی به امام زمان(عج)، پیش شهربانی رژیم طاغوت از ما شکایت کرده‌اند.

شیخ‌حلبی گفت تو که هستی که با حکومت مقابله کنی؟

شیخ حلبی گفت: «با راه‌انداختن چند تا بچّه می‌خواهند مبارزه کرده و حکومت اسلامی تشکیل دهند. وظیفه‌ی ما امروز فقط امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر است.» وی با لحنی نامناسب گفت: «تو که می‌گویی می‌خواهم با حکومت ایران مقابله کنم، تو کی هستی که این‌کار را بکنی؟»

آیا «در شناخت حزب قاعدین زمان» بی‌اعتبار شده است؟ +دانلود کتاب

کتاب «در شناخت حزب‌ قاعدین زمان» که اولین اثر جامع در معرفی و نقد انجمن حجتیه است با وجود تجدیدنظرهای نویسنده‌اش در «مواضع» و «ادبیات»اش، هنوز از نظر «اسناد» و «مدارک» منبعی نسبتا جامع و قابل استفاده است.

آیا مؤسس انجمن حجتیه انقلابی بوده است؟

حیدر رحیم‌پور، پدر حسن رحیم پور متفکر انقلاب اسلامی، از مبارزان با سابقه دوران رژیم شاهنشاهی در خراسان بوده است که از نزدیک با بسیاری از اعضای انجمن حجتیه من‌جمله «شیخ محمود حلبی» پایه‌گذار آن آشنایی داشته است و در این کتاب بر خلاف بسیاری از انقلابیون از منش سیاسی شیخ حلبی دفاع می‌کند.

دین‌داری بی‌دردسر

این‌ها هرگز خود را مخاطب ندای قدسی «مالکم لا تقاتلون فی سبیل الله و المستضعفین» نمی‌دانند و فرج امام زمان (عج) را نه آخرین حلقه از مبارزات جبهه حق بلکه شروع آن و وظیفه خود را نه ساختن جامعه و حکومت اسلامی که انتظار برای از آسمان آمدن آن و انتظار ظهور منجی را نه امیدی برای مبارزه که فراغت از آن و نشستن تا زمان آغاز آن می‌دانند.

دانشجوی خط امامی که خط حجتیه را افشا کرد

طرفدران انجمن حجتیه کوشیدند تا آن شهید را به خود نسبت دهند؛ چرا که او هم از جوانانی بود که در ابتدای امر در انجمن حجتیه فعالیت داشت، اما بعدها به خاطر مسایلی، از انجمن کنار کشید. همین امر واکنش شدید مردم انقلابی را در پی داشت، به نحوی که تشییع پیکر شهید فاضل در سبزوار به مهمترین صف آرایی هواداران و مخالفان انجمن حجتیه تبدیل شد.

گفت‌وگویی ناتمام پیرامون انجمن حجتیه و مدرسه علوی

گزارش تریبون مستضعفین از مستند پوستین وارونه که در نقد عملکرد و نگاه فرهنگی و دینی انجمن حجتیه و مدرسه علوی ساخته شده است، بستری شد برای گفت‌وگوی ناتمامی بین حجة‌الاسلام اکبری آهنگر راوی مستند و منتقد انجمن حجتیه و دکتر نادر فضلی از مدرسان مدرسه علوی و اساتید و مؤلفین به‌نام انجمن حجتیه.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.