فاصله ایدئولوژیک مشروطه با انقلاب اسلامی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مشروطیت یک تجربه دریافت شده برای انقلاب است و فاصله ایدئولوژیک بین مبانی فکری، اجتماعی و سیاسی آن با انقلاب اسلامی زیاد است.

دلیل اختلاف مشروطه‌ و مشروعه‌خواهان

11 مرداد سالروز شهادت آیت الله شیخ فضل الله نورى است و 14 مرداد، روز صدور فرمان مشروطیت. تاکنون در باب نهضت مشروطه و علل مخالفت شیخ شهید با حکومت مشروطه سخنان بسیارى گفته شده و تحلیلهاى متفاوتى ارائه شده است.

دروغ‌های روشنفکران درباره شیخ‌فضل‌الله نوری

موسی نجفی با انتقاد از روشنفکران عرفی که به علت مواضع گوناگون شیخ‌ فضل‌الله در مواجهه با مشروطه، شیخ را متهم به دروغگویی کردند، اتهام دیگری که به شیخ وارد می‌کردند که از پادشاه قاجار پول دریافت کرده را پاسخ داد.

ازخانه‌مخروبه‌شیخ‌فضل‌الله‌تا‌وعده‌های‌رئیس‌جمهور

در حالی منزل شیخ فضل الله نوری از رهبران مشروطه در سال‌های گذشته مورد بی مهری سازمان‌ها قرار گرفته که این منزل تاریخی هم اکنون به خانه‌ای مخروبه تبدیل شده که محلی برای حضور معتادان است!

شیخ فضل‌الله به مشروطه حداقلی باور داشت

اگر مشروطه به معنای حداکثری به معنی این باشد که ولی فقیه ناظر بر امور نباشد شیخ هیچ وقت قائل به چنین مجلسی نبود. اگر مقصود مشروطه حداقلی است یعنی تحدید استبداد به قانونمندی متناسب با مزاج ایرانیان، شیخ همیشه قائل به مشروطه بود.

تکلیف سیاسی، سر شیخ را بر سر دار برد

شیخ هم بصیر بود و هم تیزبین؛ هم آینده را به خوبی می دید و هم از فریاد برای رسوایی انحراف و التقاط بیم نداشت، وی فقط به یک موضوع فکر می کرد و آن هم ادای تکلیف شرعی خود بود.

دل‌نوشته حجت‌الاسلام منذر در رثای سربدار مشروطه

در حالی نخستین سالگرد ارتحال «مُنذِر» نویسندگان را پشت سر می‌گذاریم که هنوز هم، نام این مورخ صاحب‌سبک و مدافع غیور مکتب تشیّع برای توده مردم ناشناخته است.

جنایت منورالفکرانه/مشروطه‌ای که مقابل استبداد و استعمار کمر خم کرد

شیخ تمام دارایی‌های شخصی‌اش را به اضافه ‌ی مبالغی قرض، خرج متحصنین و انتشار لوایحش کرد، تا جایی که برای وراثش جز قرض باقی نگذاشت. شیخ پس از مدتی ازتحصن خارج شد و به خانه‌اش رفت. شیخ پناهندگی به سفارت روسیه را رد کرد و به محافظانش دستور داد سلاحشان را زمین بگذارند و دستگیر شد. او را که به دادگاه می‌بردند، هم زمان چوبه‌ی دارش را هم آماده می­‌کردند.

چرا شیخ فضل الله به دار آویخته شد؟

انقلاب‌ مشروطه‌ یکی‌ ازحوادث‌ درس آموز ایران‌ معاصر است‌ که‌ بستر مناسبی برای مطالعه‌ و ارزیابی‌ چندباره‌ی آن وجود دارد و بررسی علل انحراف در این انقلاب مردمی می تواند تجربه‌ی گران سنگی برای حال و آینده برای جلوگیری از تکرار اشتباه مشروطه شود.

شهادت شيخ فضل‌الله نوری رهبر نهضت مشروطه

شهيد شيخ فضل‌الله نوري از جمله روحانيوني بود كه در پيروزي نهضت مشروطه نقش مهمي ايفا كرد؛ اما، پس از مشاهده انحراف اين نهضت بناي مخالفت با روشنفكران غرب‌زده گذاشت.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.