مناطق آزاد اقتصادی در ایران؛از رویا تا واقعیت

مناطق آزاد ایران امروزه از هدف اصلی خود فاصله گرفته و بیشتر به مراکزی برای واردات کالا تبدیل شده‌اند. مقایسه عملکردی مناطق آزادایران بامناطق آزاد موفق در جهان، نشان می‌دهد که این پدیده در ایران دچار کژکارکردی‌های ویژه‌ای شده است. برخی از این کژکارکردی‌ها‌ فلسفه وجودی این مناطق را زیر سوال برده‌اند.

ایران آماده صادرات ۶ میلیون بشکه نفت

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی با اشاره به افزایش توان عملیاتی صادرات نفت ایران تا سقف ۶ میلیون بشکه در روز، اعلام کرد: ایران هیچگونه نفت روی آب بدون مشتری در ترمینال‌های خلیج فارس ندارد.

واحدهای تولیدی از رمق افتاده‌اند

عضو هیات رئیسه خانه صنعت و معدن ایران گفت: پیدا کردن بازارهای جدید برای صادرات و بازگشت شرایط گذشته بسیار سخت است، زیرا واحدهای تولیدی به دلیل خسارت فراوانی که در دوره تحریم‌ها به آنها وارد شد، از رمق افتاده‌اند.

صادرات تخم‌مرغ همچنان ممنوع است

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه صادرات تخم‌مرغ به عراق همچنان ممنوع است، گفت: میانگین قیمت هرکیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغ‌داری به ۲۵۰۰ تومان رسیده است.

بررسی آمار و وضعیت صادرات خرما

صادرکنندگان خرمای ایران نیز در سال‌های اخیر در جهت استفاده از صنعت بسته بندی به منظور افزایش قیمت محصولات صادراتی خود اقداماتی انجام داده‌اند و بخشی از روند افزایش قیمت واحد خرمای ایران در سال‌های اخیر نیز به این مسئله مربوط می‌باشد.

چای، فرش‌و برنج نه‌در ایران‌خریدار دارد و نه‌جهان

وضعیت تولیدات ایرانی هنوز با گذشت نزدیک به سال از حیات دولت روحانی بهبود نیافته و کالاهای ایرانی نه مشتری جهانی دارد و نه حتی به نوعی مشتری خارجی.

افزایش ۷۱ درصدی صادرات پسته

یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۷۱ درصدی صادرات پسته در ۱۱ ماه سال گذشته نسبت به سال ۹۲ خبرداد.

صادرات محصولات ریخته‌گری متوقف شد

دبیر انجمن ریخته‌گری با اشاره به افزایش هزار یورویی هزینه صادرات هر کانتینر از محصولات ریخته‌گری به ترکیه، گفت: در حال حاضر صادرات صرفه اقتصادی ندارد و صادرات محصولات ریخته‌گری تقریباً متوقف است.

صادرات به عراق و هند منفی شد

گزارش‌ها نشان می‌دهد که صادرات ۹ ماهه به عراق و هند نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

خیز پاکستان برای تجارت با روسیه

اگر پاکستان و روسیه بتوانند در مذاکرات اقتصادی با هم به توافق برسند زمینه تجارت آزاد بین دو کشور فراهم می‌شود.