تلاش‌ پکن برای صلح در افغانستان

سفیر چین در کابل در دیدار با رئیس شورای اجرایی دولت افغانستان گفت: چین می‎خواهد با استفاده از نفوذ خود بر اسلام‎آباد برای برقراری صلح در افغانستان استفاده کند.

امضای‌توافق تشکیل‌دولت‌وحدت‌ملی افغانستان

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بعد از ظهر جمعه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آمریکا از امضای اعلامیه مشترکی خبر دادند که بر اساس آن دو تیم انتخاباتی توافق کرده‌اند تا برای تشکیل “دولت وحدت ملی” برنامه‌های مشترکی را در نظر بگیرند.

انتخابات افغانستان به دور دوم کشید

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی و رسمی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. بر اساس اعلام نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور راه یافتند.

عبدالله برنده شمارش‌ موقتی آرا در کابل

رئیس کمیسیون شکایات انتخابات گفته تقلب در این انتخابات نسبت به انتخابات پیشین کمتر بوده است. حملات طالبان هم کمتر، و سر و صدای این حملات به دلیل خودداری خبرنگاران از پوشش آن، از آن هم کمتر بوده است.

عکس: صف رأی‌دهندگان انتخابات در افغانستان

رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از ساعت هفت صبح آغاز شده بود و پس از پایان یافتن در ساعت چهار بعدازظهر یک ساعت دیگر نیز تمدید شد. بر اساس برخی تحلیل‌ها رقابت اصلی در این انتخابات بین عبدالله عبدالله، اشرف غنی احمد زی، و زلمی رسول بوده است:

عبدالله:افغانستان به‌نظامیان آمریکا نیازمند است

عبدالله عبدالله خاطرنشان کرد که تأمین امنیت افغانستان توسط سربازان بومی، یکی از آرزوهای مردم افغانستان است؛ اما استقبال مردم افغانستان از ورود و حضور نظامیان خارجی در این کشور از سر ناگزیری صورت گرفت.