با کارشناسی الهیات، سرحلقه ی عرفا شوید

با توجه به گذشت زمان و انحرافات رخ داده از سوی این فرد، مریدان نیز به شگردهای او پی می برند از جمله اینکه خضر راه برای همه اینگونه صحبت می کند که تو فرد ویژه ای هستی، دعوت شده ای و اگر در اختیار قرار بگیری به هر چه لایق است خواهی رسید.

عرفان با طعم چاخان!

شیطان‌پرستی معاصر با بحران‌های بعد از جنگ جهانی دوم پیوند خورده است. جنگ جهانی دوم شرایطی ناامیدکننده ایجاد کرده بود. فریاد مبارزه و اعتراض از هر کوی و برزن بلند بود. جوانان دریافتند که نظام سرمایه‌داری، جهان را به مرز نابودی و انهدام رسانده است

چرا مردم به عرفان‌های نوظهور رو می‌آورند؟

چه عواملی باعث گرایش جوانان و نوجوانان به عرفان‌های نوظهور می‌شود؟ چرا برخی افراد بیشتر به این عرفان‌ها کشیده می‌شوند؟ واضح است که بررسی علل روان‌شناختی گرایش افراد به عرفان‌های نوظهور به این سادگی نیست و باید پشتوانه تحقیقی داشته باشد و به صورت جزئی‌تری بررسی شود. با این حال، در زیر به عواملی پرداخته شده است که داشتن آنها احتمال گرایش افراد به این عرفان‌ها را بیشتر می‌کند.

عرفان‌های نوین؛ عرفانی با اهداف دنیوی!

مراقبه يكي از مهم‌ترين مشخصه‌ی عرفان‌های نوین است که می‌تواند به صورت جسمي و ذهني انجام گيرد. هدف از مراقبه دستيابي به نشاط و سلامتي جسم و روان فرد است. به مراقبه‌ی ذهني، مديتيشن گفته مي‌شود. تكرار اوراد خاص، گوش دادن به موزيك مراقبه، تمركز و انجام پاره‌ی حركات بدني از جمله اقداماتي است كه در اين مراقبه‌ها صورت مي‌گيرد.

فرقه‌تراشی‌ عرفان‌های نوظهور برای ادامه حیات سرمایه‌داری است

با چنین رویکردی که کشورهای غربی به خصوص آمریکا در پیش گرفته‏‌اند نظام سرمایه‏‌داری به حیات خود ادامه می‏دهد و روي بحران معنویتِ فعلی در غرب سرپوشی از معنویت‏های انسان‌محور و دروغین گذاشته می‏‌شود. نتیجه این‏‌که انسان‏ها از تعلیمات انبیا فاصله می‏گیرند و فطرت خداخواهی آنها خاک‌مالی مي‌شود و به ظاهر با مسالمت در کنار هم زندگی مي‌کنند.

«عرفان‌های جادویی» در شماره جدید سپیده دانایی

سپیده دانایی در پرونده این شماره به موضوع «عرفان های جادویی» پرداخته است. عرفان حلقه، قانون جذب، وین‏ دایر، اکهارت ‏توله، یوگا، اشو، کوئلیو، دالایی لاما، سای بابا، عرفان سرخ‏پوستی و… اسامی هستند که امروزه زیاد به گوش می‌خورند و در میان مردم و اغلب جوانان جایی برای خود باز کرده‌اند. اما این اسامی یا بهتر بگوییم آیین‌های عرفانی نوین چه هستند؟ وجه مشترک آنها چیست؟ هدف آنها چیست؟ چه تفاوت‌هایی با عرفان اسلامی دارند؟