چرا با وجود عقل باید تقلید کرد؟

کسب علم و آگاهی و تخصص در همه مسایل ممکن نیست. بنابراین انسان‌ها براى رفع نیازها و ادامه زندگى خویش مطابق سیره عقلا، آیات قرآن کریم، روایات امامان(ع) و حکم عقل باید به کارشناسان هر علم رجوع کرده و از آنان پیروى کنند.

از نظر سوفیست­ها شناخت ممکن نیست

از نظر سوفیست­ها، شناختی که انسان از جهان به دست می ­آورد یا از عقل است و یا از حس و در هر دو این­ها احتمال خطا وجود دارد. از این‌ رو شناخت، ممکن نیست.

عواملی که سرنوشت انسان را متحول می‌کنند

از مهمترین اسباب و عواملی که خداوند برای رسیدن به سعادت در اختیار انسان قرار داده، نخست عقل است و دوم انبیاء و اولیاء الهی هستند. در این مسیر انسان دچار اعوجاج و مشکل نمی‌شود.

قرآن وعترت جهان را به عدل می‌رساند

آیت الله جوادی آملی گفت: توافق هسته ای محصول ماه رمضان و دعای بسیاری از شما برادران و خواهران ایمانی در ایران اسلامی است. مهمترین وسیله ای که می تواند جهان را به صلح، عدل و عقل برساند قرآن و عترت است.

شروع سال اهل سير و سلوك از رمضان

آیت الله جوادی آملی می گوید: كتابهای ابن طاووس را كه بررسی می كنيم، می بينيم وقتی اعمال سنه را تنظيم می كند، اول از ماه مبارك رمضان شروع می كند و آخر اين كتاب به شعبان می رسد.

عقيله بني‌هاشم(س) و رسالت ما

برخي‌ها عاقلند و عقل براي آنها به منزله يك وصف مَلكه است، برخي‌ها عاقلند كه عقل براي آنها به منزله فصل مقوّم است؛ آنها كه عقل براي آنها به منزله فصل مقوّم بود، به تمام معني عقيله‌اند. حسين‌بن‌علي(ع) عقيله بني‌هاشم است و زينب كبری(س) عقيله بني‌هاشم.

هنر اگر از عقل برآید می‌تواند جامعه را عاقل کند

اگر هنر یک هنرمند از قله عقل برآید و منطقی باشد می‌تواند جامعه را به سمت عقلانیت هدایت کند.

عقلانیت دینی جایگزین عقلانیت خودبنیاد شود

معنویت دینی بسیار فراتر از رفع بحران های دنیوی است مدرنیته معنویتی را جویا است که مشکل بحران این جهان را برای او حل کند نه اینکه انسان را بسازد اما در معنویت دینی همه ادیان الهی به دنبال ساختن انسان هستند. گوهر مدرنیته یعنی عقلانیت خودبنیاد تنها بخشی از نیازهای معنوی بشر را در دنیای معاصر تأمین می کند اما بشر معاصر برای تأمین همه نیازهای خویش باید به سراغ عقل و دین یا عقل و وحی برود تا به معنویت دینی دست یابد.

نباید هر کس بتواند بالای منبر هر حدیث ضعیفی را بخواند

او ادامه داد: هیچ دین و مذهبی در ارتباط با عقل به اندازه اسلام تاکید و سفارش نداشته‌اند و این دین محمدی(ص) است که بر علم‌آموزی و استفاده از عقل تاکید فراوانی دارد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.