فرهنگ جعفری، فرهنگ خواب و خرافه نیست

مرتضی جوادی آملی گفت: جامعه نباید عقل روایت و فرهنگ عوامی را به خود راه دهد، بلکه باید با تعقل و عقلانیت با خرافه گرایی، وهم گرایی، داستانسرایی و خواب دیدنها مبارزه کرد.

انتشار «علوم‌اجتماعی و رودربایستی باعقلانیت»

بررسی و تحلیل مفاهیمی بنیادین چون حق، منفعت، حقوق بشر، آزادی، مشروعیت، نظام مطلوب، انسان مطلوب و… در نظام معرفتی متفکران غربی و علوم انسانی بر آمده از آن موضوع اصلی کتاب است که نویسنده سعی کرده است با نگاهی پرسشگرایانه و انتقادی، تأملاتی بنیادین در این باره داشته باشد و آن‌ها را به چالش بکشاند و مخاطبان به ویژه اساتید و دانشجویان را به تفکر در این خصوص دعوت نماید.

انتشار کتابی در مبانی‌جامعه‏ شناسی‌توسعه

عقلانیت غربی که در نظام “لیبرال ـ بورژوا” و تمدن کنونی مغرب زمین، نهادینه شده، مبتنی بر برداشتی شتاب‏زده از عقلانیت است که به شدت ناقص، ناتوان از تفسیر اصلی‌‏ترین مقاطع زندگی و مهم‏ترین نیازهای آدمی و قابل یک محاکمه تمام عیار علمی است و باید به دنبال عقلانیتی بودکه کلیه مزایای “عقلانیت ابزاری” و “صوری” را مد نظر بدارد اما بدان اکتفا نکرده و به حدودی بس جامع‏تر و شامل‏تر بیندیشد

آزادسازی قیمت‌ها وحی نازل اقتصادی نیست

دولت که از ابتدا با رویکرد فرافکنانه مبنی بر خالی بودن خزانه وارد میدان شد چقدر برای تامین بودجه از چنین راههای معقولی که منبع اصلی تامین درآمد دولتهاست اهتمام شده است؟ چقدر در جهت اصلاح نظام مالیاتی که از نقایص جدی سیستم اقتصادی کشور است و نتایج اجتماعی-اقتصادی مثبتی را به همراه خود دارد وارد شده است؟ نگاه به یارانه ها به عنوان تنها منبع تامین بودجه دولت و تعطیل کردن تمام راههای بدیلی که در اختیار وی قرار دارد ، شتابزدگی مفرط در این زمینه و ندیدن تاثیر و تاثرات اجتماعی سیاستها، نسنجیده ترین نوع نگاه به اقتصاد است که خلاء جدی وجود نگاه های کارشناسانه را در تصمیمات و برنامه های دولت نشان می دهد.

پناهیان: امروز خانواده شهدای هسته‌ای تبدیل به نمادهای ملی شده‌اند

استاد حوزه و دانشگاه گفت: امروز خانواده شهدای هسته‌ای تبدیل به نمادهای ملی شده‌اند.

هنر اگر از عقل برآید می‌تواند جامعه را عاقل کند

اگر هنر یک هنرمند از قله عقل برآید و منطقی باشد می‌تواند جامعه را به سمت عقلانیت هدایت کند.

مومنی شریف: امروز هم نگرانی رهبری را جدی نمی‌گیرند

در روزگاری كه روشنفكر غربزده برای این كه ما به پاكستان و تركیه برسیم، ملت ما را تحقیر می كنند و صفاتی را به آنان نسبت می دهند كه دروغ و حاكی از خود كم‏بینی است، جوانان ما با مطالعه این آثار متوجه می شوند ملت ما در روزگار تنهایش كه همه قدرتهای دنیا برای نابودیش گرد آمده بودند، به تعبیر قرآن نه تنها نترسید بلكه بر ایمانش افزوده شد و حماسه ها آفرید و هوش، ابتكار و شجاعت و جوانمردی ملت ایران درخشید.

صوت: شهرسازی و معماری؛ عقلانیت، عدالت، معنویت

هشتمین بسته‌صوتي «پرسش وپاسخ»بااستادحسن رحيم‌پور (ازغدی) به مناسبت انتخابات شورای شهرو خطاب به مدیریت‌های شهری در دسترش قرار گرفت.

اركان تمدن‌سازی اسلامی؛عقلانيت، اخلاق و رفتار اسلامی

شروع ورود فرهنگ غرب در ايران اسلامی از 20 سل قبل از مشروطه بود؛ زمانی كه روشنفكران اسلام و روحانيت را مانع پيشرفت و رفاه و … می‌دانستند در صورتی كه اولين پيشرفت‌ها در علم و صنعت برای مسلمانان بود و اولين پزشكان مسلمان بودند و آغاز پيشرفت غرب و اروپا در اين زمينه‌ها بعد از رنسانس صورت گرفت و رنسانس محصول ارتباط اروپا با جهان اسلام و فرهنگ غنی اسلامی بود.

منازعات اصلی گفتمان‌های رقیب و معارض انقلاب در انتخابات 92

تحربه ی تلخ بی توجهی ها به فردای انتخابات و رفتن در فضای پذیرش یا دفاع مطلق یا نقد مطلق پیروز انتخابات جزو معضلاتی است که تجربه ی شیرین سوم تیر را در کام بسیاری از افراد تلخ کرد و فرد محوری دهه ی هفتاد بار دیگر تجربیات تلخ خود را در نگاه های افراطی ردی و تاییدی نشان داد و حتی بحران سازی هایی کرد. فردای انتخابات روزی است که کر اصلی امر به معروف و نهی از منکر مسئولان دولت جدید و حمایت از کارهای درست و نقد جدی و بی مسامحه ی کارهای غلط آغاز می شود.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.