پرسشی از محضر عالم آل محمّد

آیت الله جوادی آملی نوشت: اصل انسان همان علم است اصلی که انسان باید به آن رسد چنان‌که حضرت رضا علیه السلام می‌فرماید علم گمشده مؤمن است که در باغ ولایت پنهان گشته است از اینرو باید در آن باغ گمشده اش را بیابد.

امام صادق چه علومی تدریس می‌کرد؟

علومی، مانند فقه، تفسير قرآن، ادب و شعر، رجال و حديث، جغرافيا و ستاره شناسی و فيزيك و… توسط امام محمّد باقر و امام جعفر صادق ـ عليهما السّلام ـ تدريس می شد.

بحث تعارض دين و علم از يونان مطرح بود

امیر محمد گمینی گفت: تعارض دين و علم، مخصوص به دوره معاصر نيست و اين مساله از دوره يونان باستان كه علم و مباحث علمي آغاز شده، وجود داشته است.

خطرات شبه علم

ممکن است مرز بین علم و شبه علم مبهم باشد، ولی این خود ما را به تمایزهای دقیق تری مبتنی بر واقعیت های نظام‌مند و عقلانیت دقیق فرا می‌خواند.

با تعاریف پوزیتویستی نمی‌توان دیندار شد

دربارۀ اینکه علم و دین چیست قاعدتا تعریف ما راجع به علم تعیین‌کننده است. آیا ما تعریف واحدی از علم‌ داریم؟ ساینس از نیمه قرن نوزدهم تا نیمه دوم قرن بیستم تقریباً هیمنه‌ای داشت اما پس‌ازآن تعاریف عوض شد. با این تعاریف متنوعی که در یک قرن و نیم گذشته به وجود آمده است نسبت علم و دین فرق خواهد شد.

دور باطل نگرش مهندسی

دو مفهوم «قدرت» و «پول»، مفاهیمی ابزاری هستند که جهان امروز را در اختیار خود گرفته‌اند و انسان‌ها بیش از آن‌که آن‌ها را در کنترل داشته باشند، قربانی آن‌ها هستند. بنابراین من معتقدم که این ابزارمندشدن، انسان را درون دامی می‌اندازد که خود برای خود به‌ صورت ناخودآگاه پهن کرده است.

سودای مقام پژوهش

جامعه‌ای که علاقه و توجه به علم پیدا می‌کند و علم را طلب می‌کند، معمولا نمی‌پرسد که چرا باید علم را طلب کنیم؟

رویدادهای مهم سال 2014+تصاویر

دانش بشر به طور مداوم در حال پیشرفت است و ابزاری جدید ساخته می‌شوند. 

قرآن با شکاکیت و نفی علم سازگار نیست

غریزه به ما می گوید جاهل نباش و دوست دارد هرچه را که نمی داند یاد بگیرد و بداند؛ در روایت داریم در فضیلت علم همین بس وقتی به هرکس بگویی جاهلی و نمی دانی، ناراحت می شود و این را ناسزا تلقی می کند هرچند که واقعا نداند.

جمع آوری ثروت از طالبان علم!

هرچند افزایش علم و کسب مهارت و آگاهی امری پسندیده و شایسته است، اما اتفاقات رخ داده در فضای علمی کشور در طول سال های اخیر سبب شده که دانشگاه ها با هدف و ماهیت خود فاصله بگیرند. از سوی دیگر نیز سوء استفاده از افزایش تقاضا برای تحصیل در جامعه سبب شده تا این روزها شاهد بروز رابطه دانشگاه های پولکی و دانشجویان پولی باشیم.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.