لزوم ارتقاء تعاملات فرهنگی ایران و افغانستان

دو کشور ایران وافغانستان به مثابه شاخه‌های تنومند درخت تناور تمدن و فرهنگ اسلامی قلمداد می‌شوند.

وظیفه روحانیون در پاسخ به شبهات سنگین است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه طلبه شدن در حال حاضر سخت‌تر از گذشته است گفت: هم‌اکنون مردم طلاب و روحانیون را در مصدر امور دانسته و آنان را پاسخگو می‌دانند و نقش منتقد روحانیون به نقش پاسخگو تبدیل شده است.

دوره علوم‎اسلامی ویژه‏ دانشجویان در ‏مشکات

پس از برگزاری چهار دوره‏ ی موفق طی سال‏ های 90 تا 92، مدرسه علمیه مشکات، ثبت ‏نام پنجمین دوره‏ ی طرح ثقلین را آغاز کرد.

تکفیری‌ها با استناد به‌‎کدام آیه‌قرآن سر می‌بُرند

تکفیری‌ها برای توجیه اقدامات غیرانسانی خود در بریدن سر افراد و انسان‌های بی‌گناه، آیات قرآن را طوری تفسیر می‌کنند که مطابق با خواست و جنایات وحشیانه آن‌ها باشد.

علوم انسانی سکولار، ضدمبارزه است

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در حاشیه پیاده‌روی بزرگ اربعین گفت: علوم انسانی سکولار ضدمبارزه است و ملت‌ها را آماده هضم شدن در غرب و تسلیم در برابر جبهه باطل می‌کند.

غرب دغدغه‌های خانواده‌ها را تغییر داده است

حجت‌الاسلام سعیدی در برنامه شب آسمانی گفت: روانشناسان و کسانی که در کسوت مشاوره قرار می‌گیرند باید از مسیر علوم اسلامی عبور کنند.

ملاصدرا فیلسوف محیط زیست است

رئیس گروه علوم اسلامی فرهنگستان علوم درباره انگیزه‌های نگارش کتاب «الهیات محیط زیست» گفت: در این کتاب به اتهامات غربی‌ها پاسخ دادم، چون آن‌ها به ادیان ابراهیمی اتهام زده بودند که تخریب کنونی محیط زیست تقصیر مؤمنین است!

هویت و منزلت مبانی در علوم انسانیِ غربی

ما برای تولید مبانی یا فلسفه‌های مضاف، هم محتاج تأملات «نظری» و «فلسفی» و «انتزاعی» هستیم، هم رجوع به «واقعیت‌های جهان انسانی»، راه‌گشا و نافع است. در حقیقت، به نوعی «تعامل متقابل» میان مباحث «ذهنی» و «عینی» یا «تجریدی» و «تجربی» حاجت داریم تا در نهایت بتوانیم مبانی علوم انسانیِ اسلامی را ساخته و پرداخته کنیم.

دوره فشرده علوم اسلامی ویژه جوانان و دانشجویان+فهرست دروس

نهیب چندین‌‏باره رهبر انقلاب به دانشجویان در باب ضرورت مطالعه و آشنایی با علوم اسلامی و رهنمود ایشان در خصوص لزوم بهره‏‌گیری از فضلای جوان حوزه، موجب شد مدرسه مشکات دوره‏‌ی آموزشی‏‌ای را با محوریت مباحثی چون علوم قرآنی، کلام، احکام، آداب ‏و‏ سنن (با محوریت کتاب مفاتیح الحیات) و… در روزهای پنج‏شنبه‌‏ی هر هفته تدارک ببیند.

اختلاف‌نظر نخبگان در باب اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها

در حال حاضر اشتراك‌نظر و اختلاف‌نظر زيادي در باب اسلامي‌شدن دانشگاه‌ها وجود دارد، بنابراين ايجاد شفافیت و اجماع حداقلی در بين مسئولين و نخبگان انقلاب اسلامي جهت هماهنگی بیشتر سیاست‌ها و برنامه‌ها ضروری است.