کلیپ تصویری/صحبت های ۹ سال پیش استاد رحیم پور ازغدی در مورد علوم انسانی که کماکان تازگی دارد

صحبت‌هایی که برای ۹ سال پیش است اما کماکان تازگی دارد…
علوم انسانی در دانشگاه‌ها در دل اساتید و دانشجویان مسلمان شکاف ایجاد می‌کند

برون‎رفت از گم‌گشتگی علوم انسانی اسلامی

یک اندیشمند در حوزه‎ی علوم انسانی علوم را نفی نمی‎کند که مدعی باشد من چیز دیگری در حال آفریدن هستم، بلکه یک متفکر علوم موجود را بادقت می‎آموزد و سپس بعد از درک روش آن به تولید نظریه در دانش مورد نظر می‎پردازد؛ این متفکر با این شیوه در واقع تولید مکتب می‎کند.

فیاض: علوم انسانی فارغ از دین نیست

ابراهیم فیاض گفت: علوم انسانی فارغ از دین نیست. چرا که علوم فرهنگی دین در آن جاری است. صادق زیباکلام هم گفت: علم، علم است و یهودی، مسیحی و بودایی ندارد. مسأله این است که باید بیایم علم را تعریف کنیم.

در عرصه تولید علم باید نگاه جهادی داشت

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه متاسفانه در حوزه آموزش و پرورش انسان‌های داریم که بدون آگاهی از موضوعات حرف می‌زنند، اظهار داشت: در رسانه‌هایمان نیز به همین روال است و تنها کارشان نقل قول کردن است در علوم انسانی نیز مشکل بزرگ این است که علوم را نقلی تلقی می‌کنند و تدبر را جدا می‌دانند.

علوم انسانی، تنگه احد انقلاب اسلامی است

پیش‌بینی بنده این است که تا سال ۱۴۰۴ و شاید زودتر از آن، حداقل ویرایش اول علوم انسانی بر اساس نگرش‌های ارزشی ما منتشر خواهد شد. امروز در رشته‌های اصلی علوم انسانی، با حضور صاحبنظران دانشگاهی و حوزوی، اصلاحات اولیه انجام شده و سرفصل‌های جدیدی آماده شده است.

به اسم عقلانیت مدرن، مقدسات دینی را قداست‌زدایی کردند

کل علوم اجتماعی روی شانه سی، چهل نفر جلو آمده و بقیه به اینها حاشیه و تعلیقات می‌زنند و سر سفره اینها مدرک می‌گیرند و زندگی می‌کنند. خود این سی چهل نفر باید شالوده‌شکنی شوند. حرف‌های اثبات نشده، سوالات غلط، حرف‌های متناقض و مبانی همه باید بررسی و شالوده‌شکنی شوند. یک تعریف غلط از دین ارائه می‌دهند و سپس شروع به بررسی رابطه دین با خانواده و غیره را توصیف می‌کنند. خوب قبل از توصیف، این تعریف از دین باید ثابت شود. این شالوده‌شکنی از دغدغه‌های من در طول چندین دهه اخیر بوده است.

تسخیر وال‌استریت علوم‌انسانی‌اسلامی

بازخوانی پرونده جنبش ضدوال‌استریت این ضرورت را به ما گوشزد می‌کند که در وضعیت مطالعات آمریکاشناسی در ایران تجدیدنظرهای جدی باید صورت پذیرد. جالب است که برخی از اندیشمندان غیر متعصب غربی نیز به این باور رسیده‌اند که هژمونی آمریکا شکسته شده و صدای تَرَک‌های نظام سرمایه‌داری به گوش می‌رسد.

آموزش علوم‌انساني‌اسلامي در طرح علم‌و ايمان

دوره آموزشی علم و ایمان با محوریت مباحث علوم انسانی، اسلامی در 5 رشته، هفت و هشتم آذر در تهران برگزار می‌گردد.

مناظره «امکان و امتناع علوم انسانی و اسلامی» در دانشگاه شریف

مناظره با موضوع «امکان و امتناع علوم انسانی واسلامی» ظهر فردا با حضور حجت‌الاسلام مهدوی زادگان و بیژن عبدالکریمی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

مدافعان علوم انسانی موجود، مدافعان تقلید و سرسپردگی‌اند

اگر ملتی از امکان تفکر حقیقی محروم شود بهترین طئمه برای بلعیده شدن است و غربی‌ها همین را می‌خواهند. اما علوم انسانی اسلامی این اجازه را به آنها نمی‌دهد و ما امروز با تمام توان به دنبال نهادینه کردن این علوم در کشور هستیم.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.