علوم انسانی و سیاست‌گذاری کلان

اگر فرمول و شاکله‌ای برای این قضیه طراحی شود، به ترتیب عبارت است از: مفهوم نظریه، روش، حوزه‌های تحقیقاتی، سیاست‌گذاری اول، برنامه‌ریزی، استراتژی اجرایی، تاکتیک‌های اجرایی و تکنیک اجرایی. این، یک شاکله‌ی کلان برای سیاست‌گذاری است. اگر این شاکله در سازمان‌های معرفتی، یعنی حوزه و دانشگاه رعایت نشود، بر تضاد آن افزوده می‌شود، چون این تضاد بر اساس جهل بنا می‌شود نه دانش و آگاهی.

تحول در علوم انسانی؛ نیاز یا تقاضا؟

جریان ساز باید بود، نه تابع جریان. امروز در باب علوم مختلف، بخصوص علوم انسانی مسئله‌محوری، بومی کردن، مبتنی بر نیاز و کاربردی نمودن، اسلامی سازی و تولید علم از کارهایی هستند که بر ماست در راستای تحقق آن‌ها بکوشیم و تولید ادبیات و محتوا نماییم و آن‌ها را بر سر دست بگیریم و به سراسر عالم نشان دهیم که این‌ها را در سایه‌سار اسلام و تعالیم آن بدست آورده‌ایم.

نباید مصرف کننده علوم انسانی الحادی باشیم

رئیس دانشگاه قم با بیان اینکه باید علوم انسانی را از افکار غربی تهذیب کرد، گفت: اکنون زمان آن رسیده است که علوم انسانی از افکار ملحدانه و غیر توحیدی نجات یابد.

علوم انسانی در پی چیست؟

وقتی شما نگاه معرفت‌شناختی یا هدفتان را عوض کنید، مسئله‌هایتان هم عوض خواهد شد. به این ترتیب، ممکن است چیزی که تا دیروز برای شما مسئله بوده است امروز مهم نباشد، بلکه یک سؤال جدید برایتان مطرح شود که در پی حل آن باشید…

افروغ: شورایعالی انقلاب فرهنگی مقصر است!

باید همیشه بین عرصه داغ اجتماعی و عرصه‌ی آکادمیک یک دیالکتیکی را ببینیم. متأسفانه این پیوند منقطع شده و عامل اصلی این انقطاع با توجه به ساختار تعریف شده نظام به شورای انقلاب فرهنگی بر می‎گردد. بیشتر اعضای این شورا به رابطه جامعه و فرهنگ با علم مثل فلسفه علوم اجتماعی، فلسفه علم، جامعه شناسی علم ، فلسفه تعلیم و تربیت و مبادی هنجاری و متافیزیکی علم آشنا نیستند و به دلمشغولیهای روزمره گرفتارند.

همايش «تحول در علوم انسانی» در دانشگاه تهران برگزار می‌شود

همايش «تحول در علوم انسانی» با محوريت ضرورت تحول در علوم انسانی، الزامات تمدن‌سازی اسلامی در حوزه علوم انسانی، تأثير فقه دينی در تحول علوم انسانی، نسبت تحول علوم انسانی با ديگر علوم، نقش نخبگان در تحول علوم انسانی، 21 ارديبهشت‌ماه در تالار علامه امينی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.