قانون اساسی را تغییر دهیم یا ظریف را استیضاح کنیم؟

بررسی اصول قانون اساسی و عملکرد دستگاه دیپلماسی نشان دهنده موارد متعدد نقض قانون اساسی از سوی دولت جناب آقای روحانی است. دولت و وزارت امورخارجه با ایجاد تعهد در برابر قدرت های سلطه گر، به خطر انداختن استقلال کشور و عدم جلوگیری از نفوذ اجانب، موافقت با قراردادهایی که موجب سلطه بیگاگان بر کشور می شود (از طریق برجام) و برقراری ارتباط حسنه و صلح آمیز با دول محارب از جمله آمریکا، انگلستان و فرانسه، اقدام به نقض قانون اساسی کرده است.

چرایی حمله به جلیلی و لزوم حمایت گفتمانی

در روزهای اخیر که کمیسیون برجام اقدام به دعوت از تیم سابق مذاکره کننده هسته ای و در راس آن دبیرسابق شورای عالی امنیت ملی نموده است موج بی سابقه ای از تخریب ها از سوی گروه های مختلف سیاسی علیه دکتر سعید جلیلی شکل گرفته است. در این هیاهوی رسانه های زنجیره‌ای و بی اخلاقی‌های مدعیان آزادی بیان، جلیلی اما باصلابت و متانت همیشگی بدون توجه به تخریب ها به بررسی دقیق و کارشناسانه قطعنامه و برجام می پردازد.

دانشگاهی که هست، دانشگاهی که باید باشد

اینکه دولت و جامعه‌ی ایران تا به امروز دانشگاهی به‌واقع اسلامی به خود ندیده است و به همین علت، تجربه‌ی عملی و الگویی مشخص در دست نیست. از طرف دیگر، حضور جدی و پررنگ سکولارها و لیبرال‌های مسلمان در دانشگاه‌ها، خود مشکلی دیگر و سدی جدی در مقابل روند اسلامی شدن دانشگاه‌هاست. این اساتید و نیروهای انسانی، با باور و ارزش‌های غیراسلامی، به‌شدت در برابر هرگونه تغییر و پیشرفت در جهت اسلامی شدن مقاومت می‌کنند و بیش از اینکه دغدغه‌ی اسلامی شدن دانشگاه‌ها را داشته باشند، سودای غربی‌تر شدن را در سر می‌پرورانند.

اختیارات قانونی رئیس‌جمهور یا منفعت عمومی مردم؟

با این وجود آیا باز می توان با قاطعیت گفت که رئیس جمهور در هر حالت و به هر شکل می تواند از اختیارات قانونی خود استفاده کند؟ آیا رئیس جمهور حق دارد در انتخاب وزیر علوم تا هرکجا که صلاح می داند به سلیقه شخصی خود عمل کند و موجب تعطیلی خدمات اساسی وزارت علوم شود؟

مسئولیت رئیس جمهور در اجرای تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی

طرفداران اختیارات فراقوه ای رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی که معتقدند رئیس جمهوری می تواند به سایر قوا تذکر دهد و دامنه این اختیارات حتی قوای دیگر و نهادهای زیر مجموعه رهبری را هم در بر می گیرد، به تفسیر شورای نگهبان قبل از بازنگری قانون اساسی استناد می کنند و تفسیر اخیر شورای نگهبان را نادیده می گیرند.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.