چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

پوپولیسم بیماری عصر دموکراسی است

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: شخص پوپولیست مهم نیست، بلکه مهم موقعیتی است که همه را به این سمت و سو می‌کشاند، چرا که پوپولیسم را از ویژگی‌های دوران مدرن و بیماری‌های عصر دموکراسی می‌دانم.

حال این روزهای عماد افروغ

صبح 25 آبان ماه، در خانه تنهاست، «بفرمایید چای»، «چهره شما چقدر آشناست!»، دیوار خانه‌ پر از تابلوهای خطی است و تابلویی که کلمه «خدا» به درشتی بر روی آن نوشته شده.

فاصله‌میان‌شعار و عمل دلیل‌مشکلات‌فرهنگی

عده‌ای افکار اسلامی را نشر می‌دهند نه برای عمل بلکه برای سامان دادن به احوالات دنیوی خود! سیستم گزینش ما هم مزید بر علت است، اگر واقعاً می‌خواهید کاری انجام دهید که از جنس ارزش‌ها باشد باید با نفاق مقابله کنیم، خودِ مقابله با نفاق یک ارزش و یک کار فرهنگی است.

در این مملکت نقد قدرت جا نیفتاده است

اینگونه نیست که نقد را بشناسیم و به این نتیجه رسیده باشیم که چگونه و چرا نقد باید صورت گیرد و از طرفی، چه کسانی و چه چیزهایی باید نقد شوند و چه کسانی باید نقد کنند؟ داستان ما از این قرار است که فکر می‌کنیم صاحبان قدرت رسمی باید مبرا از نقد باشند. ما بعضا می‌بینیم که به‌جای اینکه نقد‌کننده تشویق شود، نقد‌شونده مورد حمایت قرار می‌گیرد. ما در این زمینه دچار مغالطه شده و خودآگاهانه یا ناخودآگاهانه سردرگم شده‌ایم.

تعدادی از منتقدان «بی سواد» توافقنامه ژنو را بیشتر بشناسیم

اظهارات عجیب و جنجالی رییس جمهور در اجلاس روسای دانشگاه ها در دانشگاه بهشتی و «بی سواد» خواندن منتقدان توفقنامه ژنو منجر به واکنش های فراوانی میان مردم و نخبگان جامعه گردید و همچنان حیرت افکار عمومی نسبت به بیان این اظهارات از سوی آقای روحانی ادامه دارد.

متون حوزوی باید تغییر نگاه دهد

افروغ با اشاره به حوزه های قبل از انقلاب گفت: حوزه های علمیه آن زمان افرادی چون علامه طباطبایی و مطهری را تربیت کرد در حالی که بعد از انقلاب نه تنها نسیم حوزه دانشگاه را نگرفت بلکه توفان دانشگاه، حوزه را گرفت.

بررسی چرایی وحدت حوزه و دانشگاه در «دیروز٬ امروز٬ فردا»

این برنامه با حضور با حضور عماد افروغ استاد دانشگاه و حجت‌الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

گزارش تصویری: غرفه تریبون مستضعفین در نمایشگاه مطبوعات ۲

روزهای نمایشگاه پر بود از میهمانان و افرادی که می‌آمدند تا درباره رسانه‌ها و مواضع خود حرف بزنند. سیاست‌مداران آخرین مواضع خود را تشریح می‌کردند و مسئولین نسبت به حوزه اختیار خود پاسخ می‌دادند. فرهنگی‌ها هم درباره کارهای جدید و تحلیل خود از وضعیت کشور می‌گفتند. ترافیک میهمان شدید بود و اینها نمو‌نه‌هایی است از ده‌ها و صدها میهمانان روزهای نمایشگاه.

تازه‌ترین اثر عماد افروغ آماده چاپ شد

تالیف کتاب «دیالکتیک و خرد و جامعه» توسط عماد افروغ به پایان رسیده و برای چاپ در اختیار انتشارات سوره مهر قرار گرفت.

افروغ: باید اقتدار ضابطه‌مند دولت حفظ شود

عماد افروغ ضمن این که نفس نامه‌نگاری کارشناسان و نخبگان به مقامات عالی کشور را امری طبیعی و قانونی دانست، پیشنهاد تأسیس نهاد اجرایی فرای قوای سه‌گانه برای اداره‌ی امور کشور را «برهم‌زننده‌ی قانون اساسی» دانست و افزود که نباید پیشنهادی داده شود که « اقتدار ضابطه مند قوه مجریه را زیر سئوال ببرد.»

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.