مصلحت نیست جراید بنویسند جز این!

غلامرضا آقاسی، در نقیضه‌ای به شعر «سحرم دولت بیدار به بالین آمد» حافظ، طنزی درباره پایان مذاکرات هسته‌ای سروده است.

زمان مسجدجامعی به کتاب آقاسی مجوز نداد

خیلی‌ جاها اصلا جای شاعران نبود مثلا در مسجد که یادواره شهدا برگزار می‌شود قبل از آقاسی اصلا جای شاعر نبود یعنی هیچ شاعری خودش را در این جایگاه نمی‌دید که برود در یادواره شهدا شعر بخواند. اگر اغراق نباشد، بگویم تا قبل از آقاسی، شعر مخصوص جشنواره‌ها و کنگره‌ها بود. اگر امروز می‌بینیم حضور شعر در خیلی‌ جاها پررنگ است به نظر من بخش عمده‌ای از آن مدیون آقاسی است.

شعر آقاسی دین آمیخته با زندگی و زندگی آمیخته با دین بود

در ادامه این مسیر غلامرضا آقاسی، فرزند ارشد مرحوم آقاسی در سخنانی با اشاره به خاطراتی از زمان رحلت آن شاعر انقلابی، گفت: کسانی در آنجا گریه می‌کردند که ما نمی‌شناختیم و وقتی ما سوال کردیم معلوم شد که آقاسی خرج ماهانه این افراد را می‌داده است.

تصاویر منتشر نشده از محمدرضا آقاسی

شاعری را تنها برای اهل‌بیت علیهم السّلام خوب می‌دانست. می‌گفت رسالت شاعر شیعه، در خدمت گرفتن زبان برای اهل‌بیت صلوات اللّه علیهم اجمعین و بیان حق است. حقی که از ابتدای ظهور اسلام بوده و تا همین روزها هم ادامه داشته است.

پدرم شعر اهل‌بیتی را در مدح و ثنا محدود نکرد

بخش دیگر شعرهایش هم به‌نوعی شعر اجتماعی و سیاسی است که در آن مصاف میان حق و باطل را شاهد هستیم. به‌اعتقاد او تبلیغ حق وظیفه هر انسان موحدی است و این را رسالت یک شاعر آیینی و اهل‌بیتی است. اعتقاد داشتند هرکاری که می‌کنیم برای کسب رضایت خداوند و اهل‌بیت علیهم السّلام باشد، رنگ دیگری به خود می‌گیرد.