تفاوت شیعیان آخرالزمان و شیعیان زمان ائمه

براساس روایت امام سجاد علیه السلام بهترین شیعیان، شیعیان آخرالزمانی هستند که قائل به امامت آنها بوده، منتظر ظهورند و غیبت برایشان به منزله شهود است.

روایت پدارانه پیامبر(ص) از آخرین منجی بشریت

پیامبر(ص) فرمود: مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من و کنیه او کنیه من است، از نظر اخلاق و رفتار شبیه‌ترین مردم به من است، برای او غیبت و حیرتی است …، سپس مانند شهاب ثاقب پیش آید و زمین را پر از عدل و داد کند.

نظریه اسلام‌ ناب-اسلام آمریکایی، از امام خمینی تا رهبر انقلاب

ین تصور که اسلام ناب-اسلام آمریکایی صرفاً یک ترکیب‌ شعاری و صورت‌بندی جدلی است و حداکثر یک‌سری مصرف‌های تبلیغاتی در جهان و انتخاباتی در ایران و یا مانند آن دارد. این تلقی باعث شده است یکی از پُربسامدترین مفهوم‌سازی‌ها در نظام اندیشه‌ی امام خمینی رحمه‌الله، آن‌چنان‌که باید، مورد توجه جامعه‌ی علمی قرار نگیرد.

امکان‌سنجي تحقق تمدن تراز اسلامي در زمان غيبت معصوم

ما به اندازه وسعمان مکلف به اصلاح هستيم و بايد تلاش کنيم. در جامعه امروز بايد افقي را به مردم نشان دهيم؛ يک افق واقعبينانه و نسبي که بايد براي آن تلاش کنيم. اين‎‎ها همه سر جاي خودش، ولي بنده مي‎خواهم عرض کنم همه اين کار‎‎هايي که مي‎کنيم و همه زور‎‎هايي که مي‎زنيم، در حد آن نسبيت است

چه عضوی در قیامت عذاب بیشتری می‌بیند

یکی از گناهانی که به سختی بخشیده می‌شود غیبت کردن است و کسی که در دنیا به این امر مشغول باشد در قیامت از عاجزترین و درمانده‌ترین مردمان است.

ای انعکاس آفتاب، رویت هلالی مباد

در این تاریکی شب‌ها که «آفتاب» در میان ما نیست من انعکاس نور «آفتاب» را در «ماه» می‌بینم. با «آفتاب» دعای عهد می‌خوانم … می‌گویم اگر در جمعه‌ای طلوع کردی من نیز از یارانت باشم. به دنبال طلوعش هر جمعه دلم لیلایی کویش می‌شود. و گاهی که دلم خیلی دل‌تنگش می‌شود به دلم دلداری می‌دهم که: «شاید این جمعه بیاید شاید»

حکومت عصر غیبت

انسان همیشه منفعت طلب است و اگر درک درستی از منعفت اصلی نداشته باشد یقینا از سعادت الهی به دور خواهد بود، سعادتی که برای او خیر و نیکی را در آن جهان به ارمغان می آورد . بر همین اساس است که انبیا الهی انسان شناسی ای را مطرح می کنند که درک درستی از انسان و اهداف خلقت داشته باشند . اهدافی که متناسب با مصلحت، حکمت و ظرفیت انسان ها است.

علماء صالح، رهبران دین و دنیا تا ظهور

«ولایت فقها»، نه یک «نظریه» و «تئوری» و نه «بدعت امام خمینی» است بلکه فقه حکومتی و سیاسی، از همان غیبت صغری در نحوه تدوین کتب حدیث، جزءمسلمات تفکر شیعی بود.

نظرات فقهی کمتر شنیده شده از رهبر انقلاب

غیبت آن است که پشت سر مسلمان، عیب مستور او (امرى که مستور عرفى است) گفته شود، مشروط به اینکه به قصد تنقیص باشد، یا در نزد عرف تنقیص به‌حساب آید.

آیا بیان اشکالات چهره‌های سیاسی جایز است؟

با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات درباره فعالیت‌های سیاسی و افشاگری و بیان اشکالات گروه‌های سیاسی، استفتایی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت گرفته است. متن این استفتاء و پاسخ دفتر رهبری بدین شرح است