تهمینه از دل تاریخ به دنیای امروز آمد

نویسنده و کارگردان نمایش «تهمینه در هفت خان رستم» با اشاره به معرفی ابعاد مختلف شخصیت تهمینه در این اثر، عنوان کرد در این نمایش وقایع حماسی با اتفاقات روزمره گره خورده اند.

یاد خدا آمیخته در تاروپود شاهنامه

در سراسر یادگار عظیم حکیم توس هیچ داستان و روایتی را نمی‌یابیم که یاد خدا به نحوی در آغاز یا انجامش نیامده باشد و به تعبیری اعتقاد به خدا با تار و پود شاهنامه آمیخته است.

زبان شعر و فلسفه با یکدیگر در ارتباطند

برخی تصور می‌کنند زبان شعر و فلسفه از یکدیگر جدا است، درحالیکه این تصور اشتباهی است شعر و فلسفه با هم مرتبط هستند و هر دو زبان وجودند، اما شعر امکان هستی است و فلسفه آنچه متحقق می‌شود.

ده نکته‌ی کوتاه از تحریفات شاهنامه

از حدود دو سال پیش یک کار تحقیقی شاهنامه نگاری بصورت تفننی آغاز کردم. یک طرح و پروژه‌ی شخصی که بیشتر از روی علاقه بود که متاسفانه بعد از حدود یکسال تحقیق و مطالعه،‌ بدلیل گرفتاریهای شخصی متوقف شده بود.

فردوسی بهترین مترجم بسم‌الله الرحمن الرحیم

تعداد تیراژ کتاب در کشورمان نشان می‌دهد که مردم قصد ندارند وضعیت فعلی خود را تغییر دهند؛ محض رضای خدا از این موضع فاصله بگیرید. برخی در شکم‌پرستی دقت می‌کنند ولی از ذهنشان استفاده نمی‌کنند

برگزاری نشست ادبی «از توس تا نشابور»

در این برنامه با حضور دکتر مسعود میری و حمیدرضا شعبانی پیرامون «جهان شاعرانه و اندیشه ای خیام و فرودسی» مباحثه می شود.

ديدگاه شهيد مطهری درباره فردوسی و زبان فارسي

زبان فارسی زبان هیچکس و هیچ کتاب به تنهایی نیست، زبان همه است حقیقت این است که اگر زبان‌های دیگر از قبیل فارسی، ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی زبان یک قوم و ملت است زبان عربی تنها زبان یک کتاب است. مثلا زبان فارسی زبانی است که تعلق دارد به یک قوم و یک ملت…….

رهبر انقلاب: فردوسی را بزرگ کنید، فردوسی در قله است

من موافقم که از «فردوسى» تجلیل شود، شاهنامه تحلیل شود و حکمت فردوسى استخراج گردد تا همه بدانند که این حکمت، اسلامى است یا غیراسلامى. این بزرگداشتى هم که برگزار شد، اصلاً به دستور و خواست من بود؛ منتها چون اواخر ریاست جمهورى‌ام بود، به آقاى مهندس «حجت» گفتم که دنبال نمایید و فردوسى را بزرگ کنید. فردوسى باید هم بزرگ شود. فردوسى در قلّه است.

رونمایی از تندیس فردوسی در تاجیکستان

به مناسبت هزاره جهاني شاهنامه، سومين تنديس فردوسي ساخته افشين اسفندياري، هم‌زمان با جشن‌هاي نوروزي در هفته فرهنگي ايران در تاجيکستان با حضور هنرمندان و مديران فرهنگي دو کشور ايران و تاجيکستان، رونمايي شد.

فردوسي هم‌عصران خود را از تفكر شيعي بهره‌مند كرده است

عضو هيات علمي دانشگاه علوم تحقيقات گفت: فردوسي گرايشي خاص به تفكر شيعي داشت و هم‌عصران خود را از اين حيث بهره‌مند كرده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.