نگاهی به تهدیدها و فرصت‌های ایران

برای نمونه یکی از فرصت‌های ایجاد شده در پی اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، فرصت مشروعیت زدایی از اقدامات آمریکا در فضای بین‌المللی است. به راحتی می‌توان از منظر حقوق بین‌الملل نامشروع بودن اقدامات آمریکا را اثبات نمود.

تهدیدهای پیش روی آمریکا در ۲۰۱۳

از پرونده هسته ای ایران تا بحران سیاسی در مصر و عراق یا بازگشت افغانستان به روزهای سخت ناامنی می تواند خواب شب را بر اوباما در نخستین سال حضور دوباره اش در کاخ سفید حرام کند.

اسلام در آمریکای لاتین، چالش‌ها و فرصت‌ها

بهایی‏‌ها در راستای سیاست‏های آمریکا و کشورهای غربی، برای تضعیف عقاید و تفرقه بین مسلمانان و همسویی با سیاست‎های غربی به تبلیغ گسترده فرهنگ مشغولند. بهایی‌ها در حال حاضر بیشتر در پاناما، کاستاریکا، السالوادور و تا حدودی در شیلی حضور دارند. در گویان، سورینام، اکوادور، بولیوی، نیکاراگوئه، کلمبیا، پاراگوئه و دیگر کشورهای منطقه نیز حضور و فعالیت دارند.

ایرانیان خارج از کشور؛ فرصت یا تهدید؟

مقوله مهاجرت یک تابو نیست بلکه فرصتی است برای انتقال دانش، فرهنگ و فناوری. به عنوان مثال، کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا با مقوله مهاجرت رو به رو هستند و به آن به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنند.

اسلام در آمریکای لاتین، چالش‌ها و فرصت‌ها

مسلمانان منطقه برای اجرای دستورات شریعت در این کشور‌ها در غالب مناطق آزاد نیستند و بنا به علل متعدد، با مشکلات و سخت‎گیری‏هایی برای انجام شریعت اسلامی مواجه می‌‏شوند؛ مشکلاتی که برخی دولت‏‌ها و گروه‌های نژادپرست و وابسته به نظام سرمایه ‏داری و صهیونیسم بین ‏الملل، برای مسلمانان ایجاد می‌‏کنند و رسانه ‏های غربی بدان دامن می‌‏زنند.

اسلام در آمریکای لاتین، چالش‌ها و فرصت‌ها

مسلمانان در دوره‏ های مختلفی وارد این سرزمین شدند. بسیاری از آفریقایی ‏هایی که توسط اروپایی‏‌ها در شمال و غرب آفریقا برای بردگی ربوده شدند، مسلمان بودند. این بردگان آفریقایی اولین کسانی بودند که در دوره جدید‌تر به کشورهای آمریکای لاتین برده شدند.

توسعه روابط با کشورهای همسایه؛ تبدیل تهدید تحریمها به فرصت

وظیفه‌ دولت برای کاهش فشارهای ناشی از تحریم، تلاش برای دفاع از حقوق ملی در مجامع جهانی و رفع تحریم‌ها و کوشش جدی برای رفع «خودتحریمی‌»ها و تلاش برای بهبود فضای کسب و کار داخلی و کاهش موانع تولید و سرمایه‌گذاری‌ها ا‌ست. اما، در کنار این تلاش‌ها، اقداماتی وجود دارد که توجه به آنها می‌تواند تهدید تحریم را به فرصت تبدیل کند و دریچه‌های تازه‌ای را به روی اقتصاد ایران بگشاید. یکی از این اقدامات،‌ توسعه‌ تجارت با کشورهای همسایه است.

تهدیدات سومین کشور نفتی جهان برای ایران

بررسی‌ها نشان می‌دهد امکان «جبران» و «جایگزینی نفت ایران» از سوی نفت «عراق» بسیار زیاد است و از سوی دیگر، عراق می‌کوشد موقعیت خود در «اوپک» را بهبود بخشیده و طی برنامه‌هایی درصدد افزایش میزان تولید نفت به دوازده میلیون بشکه در روز تا چند سال آینده است.

تحریم؛ تعامل و تقابل

تحریم اگرچه بزرگ راهی است که ماشین مقابله با ایران با سرعتی فوق تصور و بی‌سابقه در آن به حرکت درآمده است اما ایران حتما می‌تواند در این مسیر چاله‌هایی ایجاد کند که آرامش مسافرانش را به هم زند. واقعیت این است که ایران بسیار مظلومانه و نجیبانه در این صحنه حاضر شده و هرگز از پتانسیل‌های خود برای بر هم زدن آرامش این مسافران کم ملاحظه استفاده نکرده است

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.