علی معلم: مرد یعنی مرگ و زن یعنی زندگی

رئیس فرهنگستان هنر گفت: به استثنای انبیاء و اولیای الهی حتی فیلسوفان نیز بیشتر تخیل می‌کنند تا تعقل! بنابراین پس از اولیاء خدا همه مردم جهان شاعر هستند، چرا که با عقل دوراندیش زندگی نمی‌کنند.

بیانیه فرهنگستان هنر درباره «شارلی ابدو»

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران در اعتراض به اهانت‌های هفته‌نامه «شارلی‌ ابدو» نسبت به انتشار تصاویر اهانت‌آمیز به مقدسات‌ که خشم مسلمانان سراسر جهان را درپی داشت، بیانیه‌ای منتشر کرد.

ای حسین یل، ای علی‌ زاده!

علی معلم دامغانی رییس فرهنگستان هنر و شاعر پیشکسوت به تازگی شعری در سپاس از نی‌نوای «حسین علیزاده» منتشر کرده است.

امروز رضا به جان رضا شد

علی معلم دامغانی، اشعاری با عنوان «از مروه به مرو؛ قَافِلَه الاَدَب، سِلسِلَه الذَّهَب» و «امیرا هر دو می لرزیم برای شهادت جانگداز هشتمین امام همام، امام رضا(ع) سرود.

هوشمندان زیر بار منت دشمن نمی‌روند

رئیس فرهنگستان هنر اظهار داشت: افرادی مثل شجریان و مهرجویی و … با این روش خود را داوری می‌کنند و مردم هم روی این داوری حساب می‌کنند که این آدم نمی‌خواهد این طرفی باشد.

استقبال مردم از هنرتان، یعنی موفقیت

اگر از هنر شما استقبال شد، مسلما در آن زمینه هنری موفق بوده‌اید و اگر استقبالی نشد در خیال خود تصور نکنید که ما برای معنویت و حقیقت کار می‌کنیم، چرا که بخشی از حقیقت خود مردم هستند و اگر هنر شما را خریدند، شما کار خود را انجام داده اید.

علی معلم: وضع امروز مثل زمان جنگ است

از بچه‌های ابتدای جنگ کسی نپرسید که شما در کجا و کدام پادگان رزم آموختید یا به چه سلاحی مسلط هستید؟ فرستاده‌اند و گفته‌اند بروید هم بیاموزید و اگر هم شد اسلحه از دشمن بگیرید ولی جنگ را اداره کنید. الان در ارتباط با مسائل فرهنگی وضع همین‌طور است… دانشگاه نتوانست درک کند که ادبیات انقلاب یعنی چه. و به خاطر همین شاید خیلی هم اعتنا نکرد. بسیاری از هنرهای دیگر هم به نوعی همین وضع را دارد. اما آینده اینطور نخواهد بود.

معلمِ شاعر، معلمِ ترانه‌سرا، معلمِ مدیر

یادداشت‌هایی در مورد چهارمین جشنواره شعر فجر/ سریال‌های «سال‌های مشروطه» و «در چشم باد»/ انتصاب علی معلم به ریاست فرهنگستان هنر/ درگذشت پرویز مشکاتیان/ اکران «کتاب قانون» – مخاطبی که نام معلم را این روزها در سایت‌های خبری و روزنامه‌ها می‌خواند و تصور می‌کند او نیز پیرمردی است از پیرمردهای همیشگی شعر و ادب، باید بداند معلم کیست و بر فراز چه قله‌ای در کجای سرزمین شعر فارسی ایستاده است…

میرشکاک: شاعر واقعی علی معلم است

یوسفعلی میرشکاک علی معلم دامغانی را شاعر واقعی خواند و او را پس از بیدل، بزرگ‌ترین شاعر خواند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.