بازسازی فرهنگی در طول زمان اتفاق می‌افتد

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران و علامه طباطبایی گفت: ضعیف شدن برخی باورها در طول زمان و جایگزین شدن باورهای دیگری یا حتی از بین رفتن باورهای قدیمی به طور کامل فرآیندی طبیعی به نام «بازسازی فرهنگی» است که در طول زمان اتفاق می‌افتد.

فرهنگ غربی رقیب طبیعت است، ما رفیق آن

اگر فرهنگ ایران را نگاه کنیم می‌بینیم در دوره‌های تاریخی‌اش بلندمرتبه‌سازی نداشته ولی وقتی فرهنگ کشورهای اروپایی را بنگریم مشاهده می‌کنیم مثلا در رم باستان، ایتالیا و حتی مغرب ساختمان‌های بلندمرتبه ساخته می‌شده است. اما سنت ایرانی زندگی در کنار خاک و طبیعت و نزدیک زمین بوده است.

کسانی که «کلفتی مدرن» را تئوریزه کردند

عده‌ای با نگاه روشنفکرانه و با این بیان که زن سنتی «کلفت» است که برای همسر خود کار می‌کند، برای زن‌فریبی و عوامفریبی کلفتی مدرن را تئوریزه کردند و زن را به عنوان ابزاری در دست سرمایه‌داران قرار دادند.

لوازم‌تحریر با مفاهیم ایرانی – اسلامی

با توجه به ضرورت و لزوم تولید و توزیع محصولات متناسب با فرهنگ و ارزشهای ایران اسلامی برای کودکان و نوجوانان ایرانی، جمعی از اهالی فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی بر آن شدند تا در این جبهه خط‌شکنی کرده و به تولید لوازم‌تحریر با مفاهیم ایرانی – اسلامی اقدام نمایند.

ما اینجا همه چیز داریم بغیر از روحانیت!

متأسفانه ما مبلغ زیادی نداریم و این هم یک مسأله است. فکر نمی‌کنم الان بیشتر از ۱۰، پانزده مبلغ داشته باشیم؛ مبلغی که به اصالتاً انگلیسی بوده و به این زبان تسلط داشته باشند. مبلغین پاکستانی، هندی، ایرانی و عراقی هستند که انگلیسی هم صحبت کنند اما ….

حواستان باشد این‌گونه ننگ‌ها به سفره ایرانی نمی‌چسبد

یک استاد اخلاق و معارف اسلامی دانشگاه‌های تهران گفت: این‌که بعضی به اسم سفره ایرانی محرمات شرعی را رواج می‌دهند، هیچ ربطی به فرهنگ و تمدن ایرانی ندارد بلکه مربوط به یک فرهنگ غربی است که به خاطر این کارهایشان نهاد خانواده از هم پاشیده و دین کم رنگ شده است.

شگفتی از تمدن غربی‌ها یا شگفتی از توحش آنان؟

مرحوم علامه طباطبایی(ره) می‌گوید: به جان خودم سوگند! اگر تاریخ زندگى اجتماعى غربی‌ها را از روزى که نهضت اخیر آنان آغاز شد، مورد مطالعه دقیق قرار مى‏دادند، بدون کمترین درنگى، حکم به توحش آنان مى‏کردند.

«ساختمان پزشکان»؛ کپی‌برداری از یک سریال آمریکایی

این سریال که «همه ریموند را دوست دارند» (Everybody Loves Raymond) نام دارد به طرز خیره‌کننده‌ای به سریال ساختمان پزشکان شباهت دارد. بسیاری از عناصر این سریال که -مانند ساختمان پزشکان- شاهد یک لوکیشین بسته هستیم، تعداد بازیگران، قد و قواره بازیگران، گریم، فیلم‌نامه و بسیاری از مسائل دیگر عیناً و دقیقاً در ساختمان پزشکان تکرار شده است.

برگزاری «جـشـن طـلاق» در تهران !

متاسفانه در حال حاضر برخی الگوهای غربی علاوه بر حضور در روند زندگی در طلاق‌ها نیز پدیدار شده است، از جمله گرفتن جشن طلاق همچون مراسم عقد و عروسی که این الگو برداری محض از طلاق در برخی کشورهای غربی است.

با نماد تخت جمشید نمی‌توان با غرب مقابله کرد

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه امروز به شدت نیازمند نقد غرب هستیم، بر مبارزه با ناسیونالیسم ایرانی تأکید و ابراز کرد: باید از انقلاب های ساختگی، تحجر و سکولار عبور کنیم و لایه های ناخالص در هویت دنیای اسلام را نیز مورد بررسی قرار دهیم، تمدنی که نمادش تخت جمشید باشد نمی تواند با شعارهای غرب مقابله کند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.