کشور هزینه بی‌اطلاعی دولت از تجارت را می‌دهد/ رفتار منفعلانه در مقابل فعالان اقتصادی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت برنامه‌ای برای رصد فردی که اظهار خلاف واقع انجام داده ندارد و کشور هزینه این بی‌اطلاعی دولت را می‌پردازد.

شرایط استرداد در نظام مالیات بر ارزش افزوده 

نظام مالیات بر ارزش افزوده بموازات تکالیف و وظایفی که بر عهده فعالان اقتصادی گذارده است، حقوقی را نیز برای آنان قائل شده است که از آن میان می توان به حق استرداد اشاره نمود.

اقتصاد مقاومتی یک ساله شد

امروز سالگشت طرح موضوع اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب طی ابلاغیه‌ای آن را اعلام کردند و در آن به مطالب مهمی تاکید شده که می‌توان به رئوس آن همچون رشد بهره‌وری، اقتصاد دانش‌بنیان، حمایت هدفمند از صادرات، مقابله با ضربه‌پذیری درآمدهای نفتی، صرفه‌جویی، شفاف‌سازی اقتصاد و گفتمان‌سازی اشاره کرد.

صادرات به عراق و هند منفی شد

گزارش‌ها نشان می‌دهد که صادرات ۹ ماهه به عراق و هند نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

خرده‌فروشان در تقلای تغییر شغل

علی‌رغم اعلام خروج اقتصاد از رکود با رشد ۴درصدی اقتصاد از سوی دولت، بازار خرده‌فروشان و سوپرمارکت‌ها به‌شدت کساد است و عدم‌تناسب دخل و خرج، آنها را به فکر تغییر شغل انداخته است.

تامین کل بودجه جاری از مالیات در سال ۹۷

معاون سازمان مالیاتی با تاکید بر اینکه کل هزینه جاری دولت در سال ۹۷ از محل مالیات تامین می‌شود، گفت:‌ مسئول هر نهاد و دستگاهی که پایگاه‌های اطلاعاتی فعالان اقتصادی را در اختیار سازمان قرار ندهد مجرم است و به دستگاه قضایی معرفی می‌شود.

بدهی 20هزار میلیاردی دولت در بخش برق

معاون وزیر نیرو با اشاره به این که در حال حاضر بدهی دولت در بخش برق 20 هزار میلیارد تومان است، گفت: پیشنهادی مبنی بر افزایش قیمت آب و برق روی میز دولت نیست.

بررسی راهکارهای برون رفت از رکود تورمی

مشاور سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه برخی از فعالان عرصه اقتصاد به تکیه به توان داخلی و حمایت از تولید محصولات توانستند تحریم ها را دور بزنند، تاکید کرد:‌ برخی از فعالان اقتصادی با رونق بخشیدن تولید ملی توانستند تحریم ها را دور بزنند.

ورود شرکت‌های ایرانی به 2بلوک اقتصادی آفریقا

پس از دعوت اتیوپی از شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار جامعه اقتصادی شرق و جنوب آفریقا (کمیسا) با جمعیتی بالغ بر 350 میلیون نفر، آفریقای جنوبی نیز با فراخوان پیمانکاران ایرانی به منظور مشارکت دوجانبه در استان های این کشور، زمینه های ورود ایران را به جامعه اقتصادی جنوب آفریقا (سادک) با جمعیت 300 میلیون نفری 13 کشور جنوب قاره آفریقا هموارتر کرد.

فعالان اقتصادی در شوک بخش‌نامه بانک مرکزی

بانک مرکزی به تازگی بخشنامه‌ای را صادر کرده است که بر مبنای آن، افرادی که از حساب ذخیره ارزی وام دریافت کرده‌اند باید بازپرداخت را به نرخ مبادله‌ای انجام دهند.