همایش ملی فلسفه اخلاق برگزار خواهد شد

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه که دغدغه اصلی آن چاره¬جویی و راهگشایی برای نظام اسلامی است بر آن شده است تا با برپایی همایشی ملی و فراگیر در روز جهانی فلسفه آغازگر تلاشی در این خصوص باشد تا فرهیختگان سراسر کشور را به چالش با پرسش¬های اساسی این حوزه دعوت کند.

آیا شکنجه هرگز می‌تواند اخلاقی باشد؟

ممنوعیت شکنجه شهروندان از سوی عوامل دولتی، پیش از آنکه از سوی اندیشمندان حقوقی و کیفری طرح و بررسی شود، نیازمند بحث‌های پیشاحقوقی است. اینکه آیا همه انواع شکنجه – آنگونه که اصل ۳۸ قانون اساسی ایران تصریح کرده – «شکنجه بد» و غیرقابل قبول هستند و یا آنکه در برخی موارد می‌توان از «شکنجه خوب» سخن به میان آورد؟

نمایش اخلاق سکولار در فرزند چهارم

کارگردان برای نشان دادن ارزش‌های اخلاقی مشترک در میان انسان‌ها، فیلم خود را از فضای ایران خارج کرده و به افریقا می‌برد. اما با این وجود به نظر می‌رسد ارزش‌های اخلاقی نمایش داده شده در فیلم بر اساس منافع فردی است نه رضایت خداوند.

ارتباط دين و اخلاق از ديدگاه آيت‌الله مصباح و عبدالكريم سروش

آيت‌الله مصباح يزدي فيلسوفي واقع‌گرا در فلسفه اخلاق و مخالف نسبيت در گزاره‌هاي اخلاقي است، اما عبدالكريم سروش به پيروي از هيوم و پوپر ارتباط گزاره‌هاي اخلاقي با واقعيت را نفي كرده و به دنبال ترويج نسبي‌گرايي و نفي ارزش‌هاي اخلاقي است.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.