نزد فیلسوف، عالم صحنه تئاتر است

در گپ و گفتی با دکتر غلامرضا اعوانی وی ضمن بیان خاطرات خود گفت: برای من، فلسفه جستجوی حقیقت بود و از طرفی هم چیزی به نام حقیقت مطلق گم شده است اما من گمشده خود را در فلسفه اسلامی پیدا کردم.

پذیرش موسسه حوزوی معصومیه آغاز شد

پذیرش سال تحصیلی ۹۴- ۹۵ موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه ویژه خواهران آغاز شد.

۳ نقش مهم خواجه‌نصیر در فلسفه اسلامی

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: یکی از مهمترین تلاش‌های خواجه نصیر دفاع منطقی و متین از حمله‌هایی بود که به فلسفه می‌شد. او فلسفه را احیا و از مرزهای فلسفه پاسداری و نگاهبانی کرد.

فیلسوفی که در جوار حضرت‌علی(ع)تدفین شد

منقول است که ملاصدرا، میرداماد را در خواب دید و پرسید که چرا مردم مرا تکفیر کردند اما تو را خیر؟ میرداماد پاسخ داد که من مطالب حکمت را چنان نوشتم که علما از فهم آن عاجزند اما تو ملامکتبی نوشتی که همه می‌فهمند، بنابراین تو را تکفیر کردند!

ملاصدرا فیلسوف محیط زیست است

رئیس گروه علوم اسلامی فرهنگستان علوم درباره انگیزه‌های نگارش کتاب «الهیات محیط زیست» گفت: در این کتاب به اتهامات غربی‌ها پاسخ دادم، چون آن‌ها به ادیان ابراهیمی اتهام زده بودند که تخریب کنونی محیط زیست تقصیر مؤمنین است!

«مبانی زیبایی‌شناسی اسلامی» نوشته شد

یک نویسنده و روزنامه‌نگار از اتمام نگارش کتاب «مبانی زیبایی شناسی اسلامی» خبر داد.

برگزاری همایش نکوداشت آیت‌الله مصباح یزدی

حجت‌الاسلام صادقی با اشاره به ضرورت نکوداشت شخصیت‌های کلامی و در دستور کار بودن این مسأله از سوی ‏انجمن کلام اسلامی حوزه افزود: انجمن در راستای تجلیل از شخصیت علمی آیت‌الله مصباح یزدی با همکاری مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ‏در آینده نزدیک مراسم نکوداشتی را برگزار خواهد کرد.

جدول: فلاسفه و عرفای مسلمان را بشناسید

در دو جدول زیر فهرستی از اسامی فلاسفه و عرفای مسلمان همراه با اطلاعاتی درباره زمان و مکانِ تولد و وفات ایشان به ترتیب تاریخ جمع‌آوری شده است:

فلسفه اسلامی باید گفتمان فلسفی دنیا شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار هیأت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی فرمودند: نمی‌شود بگوییم فلسفه ذهنیات محض است و به مسائل زندگی و جامعه ارتباطی ندارد؛ این معنی ندارد. به نظر من بخش عمده‌ای از جاذبه فلسفه غرب، مربوط به این است.

ديگر آموزش فلسفه به كودكان ناممكن نيست

در اين كتاب آموزش فلسفه نه بدين معني بلكه آموزش واقعي فلسفه اولي(الهيات) است. در واقع فلسفه ساده‌سازي شده تا كودك واقعا فلسفه(با تمركز بر حكمت متعاليه) بخواند و با مسائل فلسفي آشنا شود و صد البته كه به مهارت‌هاي پيش گفته نيز در خلال اين آموزش دست خواهد يافت.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.