نیهیلیست‌ها همچنان می‌فروشند

فلسفه از آن دست رشته‌هایی است که همواره تحت تأثیر آثار ترجمه‌ای غرب قرار دارد و همین امر سبب پرفروش بودن کتاب‌های نویسندگانی است که به نیست‌انگاری و همجنس‌گرایی مشهورند.

نخستین زن فیلسوف جهان که بود؟

«هیپارچیا» نخستین زن فیلسوف جهان بود که توسط برادرش با فلسفه آشنا شد و پس از آن زندگی خود را وقف فلسفه کرد. او پس از آشنا شدن با «کرات» فیلسوف جواب رد به خواستگارن ثروتمند داد تا با او زندگی کند.

غریزه‌گرایی در غرب و اصالت خانواده در اسلام

در اسلام هر جا معنویت بیشتر باشد، خانواده قوی می‌ شود و هر جا معنویت ضعیف شد، خانواده هم ضعیف می‌شود. و برعکس، هر جا خانواده قوی ‌تر شد، معنویت هم افزایش پیدا می‌کند. این ساختار علوم اجتماعی اسلامی است.

فردیدی جلوه‌دادن شهید آوینی ظلم به اوست

شهید آوینی در تفکرات خویش از شخصیت‌های متفاوتی متأثر بود ولی من بر این باور نیستم که شهید آوینی کاملا تحت‌ تأثیر مرحوم فردید بوده است. شهید آوینی حتی یک بار حاضر نشد از نزدیک مرحوم فردید را ملاقات کند و نیز علاقه نداشت او را فردیدی معرفی کنند.

چراغ غرب را ما روشن کردیم؛ دریغا که خود راه را گم کردیم!

ما روش درست کار کردن را یاد دادیم. روش‎اندیشیدن را یاد دادیم. در آن زمان هم در اسلام می‎گفتند اولین واجب بر مسلمان شک است. ما به هر بچه محصلی آموزش می‎دادیم که در فلسفه نباید به نتیجه متعهد باشید؛ آزاد فکر کنید و ما این‎ها را به غرب یاد دادیم.

حجت الاسلام غروی:مقام معظم رهبري به دنبال امتداد فلسفه در مباحث اجتماعي است

مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در جلسه‌اي كه اساتيد فلسفه قم با ايشان داشتند،‌فرمودند: «شما اساتيد فلسفه بايد فلسفه ملاصدرا را امتداد دهيد»؛ يعني امتداد سياسي ـ اجتماعي فلسفه را مشخص كنيد و صرفا در حوزه نظري باقي نمانيد. من استنباطم اين است كه مقام معظم رهبري مي‌خواهند بفرمايند كه فلسفه، امتداد سياسي اجتماعي دارد؛ يعني مسائل وحدت وجود و امثالهم بايد در مسائل سياسي، اجتماعي، حقوقي و … خودش را نشان دهد. و جا دارد كه صاحب‌نظران اين امتداد سياسي اجتماعي فلسفه ملاصدرا را سامان دهند.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.